• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken 5 şey

Konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken 5 şey

tugbahacibayramoglu

Ev satın almanın hayalini kuran pek çok kişi konut kredisi kullanmayı da düşünüyor. Ancak öyle her isteyen, istediği her an kredi kullanamayabilir. Çünkü bankalar konut kredisi kullanırken, kredi geçmişine göre hareket eder. Kredi ya da kredi kartı ödemelerinde yapılacak ufak tefek gecikmeler, ev sahibi olma hayallerini suya düşürebilir. O yüzden yakın gelecekte konut kredisi kullanarak ev satın almayı planlayanların, aşağıda belirteceğim 5 noktaya dikkat etmesini öneririm..

İçindekiler

1-Kredi kartı ödemelerinde gecikmeye düşmeyin

Pek çoğumuz artık kredi kartı kullanıyoruz. Kredi kartı kullanırken ihmal sonucu ödemelerde yapılacak birkaç günlük gecikme, ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratabilir. Mutlaka kredi kartı ödemelerini düzenli yapın. Gününü geçirmemeye dikkat edin. En azından asgari ödeme tutarlarını düzenli yatırın. Hatta kredi kartı borcunuzu düşürmeye de çalışın. Çünkü konut kredisi kullanırken borçluluk oranınızı düşürmeniz istenebilir.

2- Kredi ödemelerinizi düzenli yapın

Kredi kartı gibi eğer ihtiyaç kredisi ödemeleriniz de varsa bunları düzenli yapmaya çok dikkat edin. Kredi ödemelerinizdeki gecikmeler de kredi skorunu etkiler. Unutmayın Kredi Kayıt Bürosu yani KKB, sizin geçmiş ödemelerinize bakarak bir kredi sicili oluşturur. Bankalarda sizin bu notunuza göre hareket eder. Kredi ve kredi kartlarınızı düzenli ödemenin yanı sıra kredi skorunuzu arttırmak için de bazı tedbirler almanızda fayda var. Borcunu düşürmekten, kullanmadığınız kredi kartlarını kapatmaya kadar dikkat etmeniz gerekenleri, Kredi skorunuzu arttırmanın 7 basit yolu başlıklı yazıda ayrıntısıyla anlattım.

3-Kredi kartı alın ya da ihtiyaç kredisi kullanın

Daha önce kredi kartı ya da ihtiyaç kredi kullanmayanların da kendine kredi sicili oluşturmak adına öncelikle kredi kartı başvurusunda bulunmasında fayda var. Düşük limitli de olsa kredi kartını düzenli ödeyenlerin kredi sicili de olumlu etkilenir. Aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmek adına ihtiyaç kredisi kullanmakta iyi olabilir. Ev satın almak için peşinatı olmayan karı koca arkadaşım 24 ay vadeli 20.000 TL ihtiyaç kredisi çektiler, bu parayı da bankada tuttular. İki yıl sonra paranın faizi ve birazcık eklemeyle 30.000 TL peşinatla konut kredisine başvurdular. Konut kredisi peşinatı için böyle bir ön kredi kullanmak mümkün. Ancak paraya dokunmamak ve ödemelerinizi düzenli yapmak şartıyla.

4-Düzenli gelir ve aynı iş yerinde çalışma koşulu

Bankalar konut kredisi başvurusu yaparken sizin gelir durumunuza ve iş geçmişinize bakar. Örneğin yakın sürede konut kredisi kullanmayı düşünüyorsan, iş değişikliğini biraz ertelemekte fayda var. Genel olarak aynı iş yerinde en az 6 ay çalışıyor olmanız istenir. İş yerindeki çalışma süreniz ne kadar uzun ise gelir düzenliliğiniz o kadar yüksek değerlendirilir ve kredi onayını olumlu etkiler. Bazen bu durum yeni işinizdeki gelir artışı ile değişebilir ancak bu kriteri de kredi başvuru aşamasında göz önüne almanızı tavsiye ederiz.

5-Gelirinize göre ev bakın

Daha büyük ve daha konforlu bir evde oturmayı kim istemez ki? Ancak gelir durumunuza göre ev bakmanız önemli bir kriter. Çünkü banka ödeme güçlüğü yaşayacağınız bir kredi kullanmanıza onay vermez. Konut kredilerinde bankalar, yaklaşık taksit ödemelerinizin gelirinizin %60’ına kadar olmasına dikkat eder. Yani 2.000 TL aylık geliriniz varsa 1.000 TL ya da 1.200 TL kadar taksitli kredi kullanabilirsiniz. Ancak karı koca çalışıyorsanız, aile geliri baz alındığı için daha yüksek tutarlı kredi kullanmak mümkün.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN