• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken 5 şey

Konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken 5 şey

tugbahacibayramoglu

Ev alırken kredi kullananların sayısında ciddi bir artış var. Artık satılan evlerin yarısından çoğu konut kredisi kullanılarak alınıyor. Çünkü insanlar ya kira ödemek yerine bir miktar daha borçlanıp ev satın alıyor ya da ‘İçine kiracı oturtup biraz da eklerim, ev sahibi olurum’ diyerek ev satın alıyor. Anlayacağınız ister oturmak isterseniz de yatırım için ev alırken kredi kullanmak artık çok cazip. Peki kredi kullanarak ev satın almayı düşünüyorsunuz dikkat etmeniz gereken detayları biliyor musunuz? Kredi kullanmadan önce bu ayrıntılara mutlaka göz atın.

İçindekiler

1-Yüzde 25 peşinat şartı

Konut kredisi kullanmak için satın alacağınız evin tutarının en az %25’ini peşin olarak vermeniz gerekiyor. Yani 150.000 TL tutarında bir ev satın alacaksanız en az 40.000 TL peşinat vermeniz gerekir. Bu peşinat şartı evin ekspertiz raporuna göre daha düşük de daha yüksek de olabilir. Çünkü banka, krediyi eksper raporuna göre onaylar. Örneğin evin değeri 150.000 TL ise peşinatınızın 40.000 TL olması gerekir ancak evin değeri raporda 160.000 TL ise o zaman 30.000 TL peşinat yetebilir.

2-Evin durumu eksper raporu

Evin durumu, yaşı, binanı yapısı, evin içinin vs durumu da eksper raporunu etkiler. Yaşlı, harap binalarda eksper raporu biraz daha düşük çıkar ya da hiç çıkmayabilir. Banka neticede çürük bir eve kredi vermez. Evin tapusunda da sorun varsa kredi çıkmaz. Şunu söyleyebiliriz eğer konut kredisiyle bir ev satın alınabiliyorsa bilin ki sorunlu bir tapu değildir.

3-Kredi faiz oranlarını ve toplam tutarını karşılaştırın

Konut kredisi kullanmadan önce bankaların kredi faiz oranlarına bakmanız şart. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Faiz oranının yanı sıra toplam geri ödemelerine yani kredi maliyetine de bakmanız gerekir. Çünkü bazen faiz oranı düşük olup yüksek masraf ya da peşin komisyon da istenebilir. Enuygun konut kredisi sayfasında dilediğiniz tutar ve vade aralığını girerek bankaların faiz oranlarını ve toplam kredi maliyetlerini güncellenmiş bir şekilde görebilirsiniz.

4- Kredi notunuz

Kredi notunuz, kredi kullanırken ilk bakılan yerlerden birisidir. Kredi skorunuz çok düşükse kredi kullanma ihtimaliniz olmaz. Bu yüzden konut kredisi kullanarak bir ev sahibi olmayı planlıyorsanız kredi notunuzu yükseltmenin planlarını yapın. Ödemelerinize dikkat edin, kredi kartlarınızın asgari ödemesini mutlaka zamanında yapın.

5-Hane halkı geliri

Konut kredisinde sadece kredi çekenin değil, hane halkının da gelirine bakılır. Bankalar kredi taksitlerinin aylık gelirin %60’ını geçmemiş olmasına dikkat eder. Diyelim ki aylık geliriniz 2.000 TL ve üzerinde ise aylık 1.350 TL taksitle 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Aylık geliriniz yetersizse eş ya da evde sizinle birlikte yaşayan anne baba gibi kişilerinde aylık gelirleri dahil edilebilir. Bunun için özellikle eşinizin gelirini dahil edebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar