Konut kredisi kullanımı 3.çeyrekte % 13,7 arttı

tugbahacibayramoglu

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre bu yılın Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde konut kredisi kullananların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 13,7 arttı. Geçen yıl bu dönemde 75.053 kişi kredi kullanırken, bu yıl aynı dönemde yeni kredi kullananların sayısı 85.333 kişiye çıktı. Aynı zamanda kullanılan kredi tutarı ve ortalama kredi çekme tutarları da yükseldi.

Konut kredisiyle ev satın alanların sayısı her geçen gün artıyor. Konut kredisi faiz oranlarının diğer kredi türlerine göre daha düşük olması, uzun vade avantajı, kira ödemek yerine konut kredi ödeyeyim düşüncesi insanları konut kredisi almaya yönlendiriyor. Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerle birlikte konut kredisi faizlerinde oranlar daha da iyileşti. Bundan 10 yıl önce ev almak isteyenler eş dost akrabalardan borç para alarak ya da senet imzalayarak ev satın alınırken, artık bankalardan kredi çekerek borcunu daha uzun vadeye yayma imkanına kavuştu. Dolayısıyla ev sahibi olmak artık daha kolaylaştı. Bu düşünce yapısı ve konut kredisiyle av alma kolaylığı rakamlara da yansıdı.

İçindekiler

Ortalama 75 bin TL kredi kullanılıyor

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre 2012 yılının Temmuz-Ağustos- Eylül döneminde 85 bin 355 kişi konut kredisi kullandı. Bu dönemde toplam 6 milyar 517 milyon liralık konut kredisi çekilirken, ortalama kredi çekme tutarı 76 bin TL oldu. Oysaki geçen yıl aynı 3 aylık dönemde kredi çeken 75.053 kişi 5 milyar 325 milyon lira kredi kullanmış, ortalama 70 bin liralık kredi kullanmış. Bu durum bizim rakamlarımızla da örtüşüyor. Enuygun.com’a konut kredisi almak için başvuranların büyük çoğunluğu 75 bin TL kredi çekmek istiyor.

Eylül 2012 itibari ile aktif konut kredisi olan kişi sayısı da 1.366.894 kişiye yükseldi, toplam konut krediler tutarı ise 75 milyar 176 milyon TL oldu. Geçen yıl aynı döneme göre bu tutarda da %10 artış var.

Ev fiyatları yükselince kredi tutarı da arttı

Geçen yıla göre çekilen kredi tutarının yükselmesinin en önemli sebebi ise konut fiyatlarında artış. Özellikle büyük kentlerde konut fiyatlarında yüzde 20’lere varan artışlar oldu. Bu da kredi tutarına yansıdı. Bildiğiniz gibi kredi faizleri düşerken ev fiyatları da yükseliyor bu durum vatandaş adına biraz olumsuz bir durum. Konut kredisi faizleri düşerken ev fiyatları yükseliyor başlıklı yazımızdan konuyla ilgili görüşlerimizi okuyabilirsiniz.

Takipteki kredi miktarı da azaldı

Konut kredilerinde dikkat çeken bir başka nokta ise takipteki kredi tutarında da azalma yaşanması. Takipteki kredi tutarı geçen yıl Temmuz-Ağustos-Eylül dönemlerinde 126 milyon lira iken bu yıl aynı dönemde 105 milyon liraya düşmüş. Tutar olarak bakıldığında takipteki kredilerde %16 düşüş görülürken, bakiye kredi miktarı büyüdüğü için takipteki kredilerin bakiye kredilere oranında % 24 düşüş gerçekleşti.

Türkiye Bankalar Birliği’nin bu verileri ülkemizde konut kredisi kullanan sayısının beklentiye paralel 2012 de arttığını ve kredi tutarlarının da arttığını gösteriyor. Bu trend takipteki kredilerin ve paranın maliyetinin düşmesine paralel, daha da düşen konut kredisi faizleriyle birlikte devam edecek gibi. Konut kredisiyle ev almak artık bizim için yabancı ve korkulacak bir şey değil. Düzenli gelir sahibiyseniz iyi bir bütçe yapıp biraz cesaretli olmak sizi kendi evinizin sahibi yapabilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN