Konut kredisi kullanarak nasıl ev satın alınır?

tugbahacibayramoglu

Konut kredisi kullanarak ev satın almak aslında çok zorlu ve yorucu bir şey değildir. Sadece gelirinizi belgeleyebilmeniz ve kredi skorunuzun düzgün olması yeterlidir. Sonrasında bir kaç ufak işlem yaparak kredinizi kullanabilirsiniz. Bu işlemler nelerdir?

İçindekiler

Kredi notunuz uygun olmalı

Öncelikle kredi kullanacak kişinin kredi notunun, kredi kullanmaya uygun olması gerekir. Yani sizin geçmiş kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız bir nota dönüşür. Bankalar kredi kullandırmadan önce sizin bu kredi notunuza bakar. Bazen önemsemediğiniz bir kaç günlük gecikmeler, size kötü bir sicil olarak yansır. Bu yüzden yakın zamanda konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka kredi ve kredi kartı ödemelerinize dikkat ediniz. Kredi notunuzu Kredi Kayıt Bürosu'ndan öğrenebilirsiniz. Eğer notunuz düşükse de kredi notunu yükseltmenin 8 yolu başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Eksper raporu gerekli

İkinci olarak banka sizin satın almak istediğiniz eve eksper gönderir. Bu eksper raporu ve sizin gelirinize göre bir kredi miktarı belirlenir. Normal şartlarde evin %25'ini peşinat olarak yatırmanız gerekir. Geri kalan %75'i için kredi kullanabilirsiniz. Bankalar bu konuda bazen ufak tefek esneklikler yapabiliyor ya da eksper raporu daha yüksek çıkabiliyor. Peşinat için konut kredisine peşinat bulma yolları başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Eş, anne baba hane halkı geliri

Bu iki aşamadan geçtiniz yani kredi notunuz iyi ve de eksper raporu geldi. Eğer geliriniz de müsait ise artık kredi kullanmaya hazırsınız demektir. Ancak geliriniz yetersizse; işte o zaman evde sizinle birlikte yaşayan eş anne baba gibi kişilerin gelirleriniz de gösterebilirsiniz. Yani sizin dışınızda eşinizin maaşını ya da hane halı geliri olarak bankaya sunabilirsiniz. Diyelim ki istediğiniz tutarda kredi çıkmadı o zaman ya bir yerlerden borç alacaksınız ya da daha ucuza ev bakacaksınız. Bu yüzden eve eksper göndermeden önce banka yetkilisiyle aşağı yukarı kullanabileceğiniz kredi tutarının hesaplamasını yapın. Çünkü eksper ücretini sizin ödemeniz gerekiyor.

Bu iki aşamadan geçtikten sonra nüfus cüzdanı, ikametgah, gelir belgesiyle birlikte kredinizi kullanabilirsiniz. Artık iş sadece imzalara kalır. Krediniz onaylandıktan sonra banka eve ipotek koyacak ve kredi borcunuz bittiği zaman ev sizin üzerinize geçecektir. Bu süre zarfında siz evinizde oturabilir ya da kiraya verebilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN