1. İki sene önce konut kredisi almıştım. Ancak şimdi ödemekte zorlanıyorum. Ne yapabilirim? Ödeyemezsem ne olur?

İki ay üst üste kredi taksitini ödememe durumunuzda banka sizi ihtarname ile uyarır. Üçüncü ayın sonunda da icra işlemlerini başlatır. İcradan satışta konutunuz değerinin altında satılır. Eğer duruma çözüm getirmekte zorlanıyorsanız refinansman ile vade uzatarak taksit tutarlarınızı azaltmayı deneyebilirsiniz.

2. Kardeşimle birlikte ortak ev almak istiyoruz. Ortak konut kredisi alma şansımız var mı?

Ortak konut kredisi uygulaması bazı bankalarda mevcut! Bunlar arasındaki bazı bankalar ortak tapu için tek bir kredi kullandırıyor. Ortaklardan biri borçlu diğeri kefil olarak görünüyor ama kefil de kredinin tümünden sorumlu oluyor. Bazıları ise ayrı ayrı kredi açıyor.

3. Kendi evimi satıp üzerine de kredi çekerek daha büyük bir ev almak istiyorum. Evi buldum ama oturduğum ev hala satılmadı, peşinatım da yok. Ne yapabilirim?

Bu durumdaki kişiler için bazı bankaların sunduğu konut kredisi ürünleri bulunuyor. Bu kredide yeni alacağınız evin %100’üne kadar kredi alabiliyor, eviniz satılınca da toplu ödeme yapabiliyorsunuz. Her iki eve de ipotek konuluyor, alınan kredi tutarı ise bu iki evin ekspertiz değerlerinin maksimum %75’i kadar olabiliyor.

4. Kredi çekerek ev almak istiyorum yalnız hiç peşinatım yok. Kredi alabilir miyim?

BDDK’ın aldığı son karar ile konut kredisi alacakların evin ekspertiz değerinin en az %25’i kadar peşin ödeme yapması gerekiyor.

5. Konut kredisi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunda mıyım?

Bankaların genellikle bu yönde talebi oluyor. Zorunda değilsiniz ancak banka ısrar edebilir. Konut kredisinde mecburen yaptırmak zorunda olduğunuz tek sigorta Zorunlu Deprem Sigortası’dır. Çünkü bu sigorta olmadan tapuda işlem yapamıyorsunuz.

Yazar : Betül Sungurlu

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorumlar (2)