Tüm kredilerde olduğu gibi konut kredisinde de faiz oranları tarihi yüksek seviyelere ulaşmıştı. Şubat ayıyla birlikte bankalar konut kredisi faiz oranlarını düşürdü. Faiz indirimi konut kredisi taksitlerine nasıl yansıdı?

İçindekiler

20 baz puandan fazla düşüş oldu

Konut kredisi faiz oranları yılbaşı öncesi %2,20’ye kadar yükselmişti. Hal böyle olunca da krediyle ev almak isteyenlerin de maliyeti %50’nin üzerinde artmıştı. Şubat ayıyla birlikte neredeyse tüm bankalar konut kredisi faiz oranlarını %2’nin altına indirdi. Hatta faiz oranlarını %1,68’e kadar çeken bankalar da var. Şimdi bu indirimin konut kredisi aylık taksitlerine etkisine bakalım.

Aylık taksitlerdeki fark ne kadar?

120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri Ağustos ve Eylül aylarında %2,49 faizle 2.600 TL’ye kadar yükselmişti. Bu hafta ise yine aynı bankada aylık taksitler %1,94 faizle 2.155 TL’ye kadar düştü. Bu faiz indiriminden aylık taksitlerde yaklaşık 500 TL’lik ciddi bir fark oluştu.

Uygun ev bulursanız kaçırmayın

Evet konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz yıllardaki gibi çok düşük değil ancak şu sıralar daha uyguna ev bulmak mümkün. Bu yüzden faiz oranları yüksek diye konut kredisi kullanmaktan korkmayın, uygun ev bulursanız fırsatı değerlendirin.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN