Nisan ayında kamu bankalarında kampanya ile %0,98'e kadar gerileyen konut kredisi faiz oranları %1,50'ye kadar çıktı. Bu süre zarfında sık sık ev satın almak için uygun dönem olduğunu vurgulamıştık. Dile kolay kredi faizleri yaklaşık 50 baz puan düşmüştü. Ancak bankaların bir çoğu indirimli faiz oranlarını yeniden yükseltti.

%1,63'e kadar yükseldi

Kredi faizleri her ay bir önceki aya göre artıyor. Gerek ihtiyaç kredisi gerekse de kredi kartı faizlerindeki artışın aksine konut kredisi faiz oranları %1'in altına gerilemişti. Üstüne bir de pek çok inşaat firması kampanyalı satışlar yapmıştı. Gerek indirim, gerekse de düşük faiz oranlı kredi imkanı sunmuşlardı. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halk Bank, Şekerbank, TEB gibi bankalar da faiz oranlarını %0,98'e kadar düşürmüştü. TEB %1,63'e, Vakıfbank ise %1,51'e çıkardı. Şu sıralar 120 ay vadede Garanti Bankası %1,41, Yapı Kredi ise %1,34 faiz oranı uyguluyor.

Ev fiyatları artmıyor

Bazı firmaların konut kampanyalarını hala devam ettiriyor olması, geçtiğimiz yılların aksine fazla yükselmeyen ev fiyatları ve hala bazı bankaların daha düşük faiz sunuyor olması, yine de ev satın almak isteyenler için cazip gelebilir. Bu yüzden iyi bir piyasa araştırması ve sıkı pazarlık yapmanızı öneririz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2305 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.