Konut kredisi faizleri sizi korkutmasın

dincerkeskinpala

Ekonomiyi soğutma politikası çerçevesinde alınan önlemler sonrasında kredi faizlerinde artışlar göze çarptı. Yüzde 0.80 dolaylarına kadar düşen konut faizlerinde minimum yüzde 0.1 dolaylarında artış yaşandı. Merkez Bankası’nın son aldığı faiz indirim kararı sonrasında kredi faizlerinde düşüş görülmesi pek mümkün olmasa da, bu oranların artması da bir o kadar mümkün değil gibi görünüyor.

Tüketicilerin konut kredilerindeki artış karşısında nasıl bir tutum sergileyecekleri merak ediliyor. Ancak BDDK’nın verilerine göre kredilerin hızında çok ciddi bir yavaşlama yok. Yani ihtiyacı olan kesim kredi kullanmaya devam ediyor. Peki konut kredisi faizlerindeki bu artış hayallerinizi ertelemeli mi?

İhtiyacınız varsa doğru planlama ile konut alın

Kredi faizlerindeki artışın ne oranda olduğuna geçmeden önce, konut fiyatlarına değinelim. İnşaat maliyetlerindeki artışı, inşaat firmaları konut fiyatlarına yansıtmak istiyorlar. İnşaat metre kare maliyetleri, bu yılın ilk yarısında (Ocak-Haziran) geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,6 oranında artarak, 549,17 liraya çıktı.

2011 yılı ikinci döneminde bir önceki döneme göre işçilik endeksinde yüzde 2,34, malzeme endeksinde de yüzde 4,96 artış oldu. Bu yılın ikinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ise işçilik endeksi yüzde 6,49 artarken, malzeme endeksinde yüzde 14,76 artış yaşandı. 

Bina inşaatı maliyet endeksinde 2010 yılı ikinci döneminde, toplamda bir önceki döneme göre yüzde 0,36, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,50 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 1,64 artış gerçekleşmişti.

Bu verilere baktığımız zaman konut fiyatlarında ne oranda bir artış olması gerektiğini az çok hesaplayabiliriz. Zaten konut kredisi faizlerindeki cazibe ile beraber artan taleple artışa geçen konut fiyatları bir nevi zirve yaptı. İnşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle fiyatlarda bir artış daha yaşanması, inşaat firmalarının karlarını artırıyor. Bu nedenle konut alırken öncelikle, almak istediğiniz bölgedeki fiyatların geçtiğimiz sene ne kadar olduğunu, şimdi ise ne kadardan satılmak istendiğini araştırın. Bununla beraber almak istediğiniz çevrede, almak istediğiniz değerde bir konutun kira bedelinin şimdi ne kadar olduğunu ve geçen yıl ne kadar olduğunu araştırın.

Bununla beraber çevredeki 10 yıl ve üstü binaların satış fiyatlarının ve kira bedellerinin ne kadar olduğunu araştırmanızda yarar var.

Kredi faizlerindeki artış sizi ne kadar etkiler? 

Nisan-Mayıs aylarında yüzde 0.8 dolaylarında konut kredisi faizi bulunabiliyordu. Yüzde 1 ve altındaki her kredi faizinin ülkemiz için çok cazip olduğu bir gerçekti. Ancak buradaki cazibe, bazı konutlardaki aşırı değerli fiyatlama ile absorbe edildi. Şimdi ise konut kredisi faizleri yükseldi ve aylık ödeme miktarım artıyor diyerek konut almaktan vazgeçmek yerine, konut fiyatlarını iyi analiz edin.

84 ay vadede ödeyeceğiniz, 100 bin TL’lik bir kredi için, faizlerin yüzde 0.85’den yüzde 1.05’e çıkması size aylık ödemede yaklaşık 127 TL’lik ekstra bir yük getiriyor. Bu da yıllık bazda 1.524 TL’ye tekabul ederken, 84 ay vadede toplam 10.500 TL civarında bir extra ödemede bulunmanıza neden oluyor.

Basit bir hesaplama ile faizlerdeki her bir puanlık artış, aylık ödemenize yaklaşık 5 TL’lik extra bir yük binmesine neden oluyor. Yani kredi faizinin 5 puan arttığını gördüyseniz, bu size aylık 25 TL’lik ekstra bir yük bindirecektir.

Burada dikkat etmeniz gereken, almak istediğiniz konut fiyatında bu dönemlerde ne oranda bir artış yaşandığı olacaktır. 200 bin TL’lik bir konut almayı düşünüyorsunuz ve bu konutun fiyatı 2010 yılında 180 bin TL idi. Eğer 2010 yılında o daireyi satın alsaydınız, ödeyeceğiniz kredi faizi ile beraber toplam ödeme tutarınız 220 bin TL dolaylarında olacaktı. Şimdi aldığınız takdirde ise 250 bin TL civarında bir borcun altına gireceksiniz. Ancak buradaki 30 bin TL’lik ekstra yük yalnızca kredi faiz oranındaki artıştan değil, konut fiyatındaki yüzde 10’luk artıştan da kaynaklanıyor.

Sonuç olarak konut alırken, istediğiniz konutun bir önceki yıldaki fiyatını mutlaka araştırın. Bir yıl içerisindeki inşaat maliyetlerinin artış oranından daha yüksek bir oranda fiyat artışı görüyorsanız, kredi faizlerindeki artış cazibeyi etkilememeli. Çünkü ödeyeceğiniz fazla miktarın nedeni inşaat firmalarının yüksek talep nedeniyle fiyatları artırmaya devam etmeleri olacaktır.

Uzman Yazarlar