• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut kredisi faizleri düşünce ev fiyatları yükseliyor

Konut kredisi faizleri düşünce ev fiyatları yükseliyor

tugbahacibayramoglu

Son haftalarda konut kredisi faizlerinde indirime gidileceği söylentisi ev almak isteyenleri beklentiye soktu. Ancak konut kredisi faizlerinin düşmesi demek, aslında ev fiyatlarının yükselmesi anlamına geliyor ki, bu durumda kar yapayım derken zarar edebilirsiniz!

Herkesin rüyasıdır arzu ettiği evi, uygun fiyata, uygun koşullarda almak... Eskiden eşten, dostan, akrabadan borç alarak ev alınır, yıllarca ödemesi yapılırdı. Tabii size borç verebilecek yakınlarınız yoksa da, ev almak sadece hayallerinizi süslerdi.

İçindekiler

Evinizi uzmanlar kontrol ediyor

Mortgage yasasıyla beraber ev almak gelirini belgeleyebilen herkes için kolaylaştı. Çünkü borç almaya çalışmak yerine bankaya borçlanmak çok daha kolay olabiliyor. Banka sizin yerinize evinizi geziyor, değerlendiriyor uzman kişilerin yaptığı bu kontroller de işinizi kolaylaştırıyor.

Bu sebeplerden konut kredisi çekerek ev alanların sayısı her geçen gün artıyor. Konut kredileri faiz oranlarında ufak tefek yükselmeler ya da düşüşler yaşanabilir. Faizlerdeki tüm bu hareketlilik sizi istediğiniz evi satın almaktan uzaklaştırmasın.

Faizler düşünce ev fiyatları yüzde 10 ile 20 oranında yükseliyor

Emlakçılar Odası’nın verilerine göre son bir kaç yılda konut kredilerinde yapılan tüm indirimler, beraberinde ev fiyatlarını yüzde 10 ila 20 oranında yükseltti. Gerek markalı konut projelerinde gerekse de sokak aralarındaki mütahit evlerinde... Bu yüzden eğer beğendiğiniz bir ev varsa hemen harekete geçin. Zaten ev almaya karar verdikten sonra kredi başvurusu, ekspertiz raporu, kredinizin onaylanması için birkaç hafta geçmesi gerekecek. Bu süreçte faiz oranları inerse de kredinizi yeni orandan alabilirsiniz.

100 TL fark için beğendiğiniz evi kaçırmayın

Örneğin faiz oranı 1.08'den 80 bin TL'lik kredi kullanan bir arkadaşım 1192 TL taksit öderken, 0.90 faiz oranıyla kredi kullanan başka bir arkadaşım ise aynı vadede 1.090 TL ödüyor. Aylık 100 TL kar yapacağım derken beğendiğiniz evi kaçırabilir ve hala kira ödemeye de devam edersiniz. Evinizi emlak değerleri yükselen bölgeden seçmeniz de karlılığınızı arttırır. Bu konuyla ilgili yazımıza bir gözatabilirsiniz.

Borcunuzu yeniden yapılandırabilirsiniz

Evinizi aldıktan sonra oranlarda değişme olsa bile yakın zamanda borcunuzu bir başka bankayla yeniden yapılandırabilir, böylelikle ev fiyatlarını yükselmesinden de etkilenmemiş olursunuz. En önemlisi de beğendiğiniz evi başkalarına kaptırmamış olursunuz. İyisi mi siz şimiden konut fiyatlarından etkilenmemek için konut kredisi faizleri yerine, gönlünüzdeki evi bulmaya odaklanın. Eğer siz de ev satın almak, konut kredisi çekmek istiyorsanız ve benzeri konularla ilgili sorularınız varsa aşağıdaki yorum yaz butonuna sorununuzu yazarak bana ulaşabilirsiniz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN