Konut kredisi faizinde indirim mümkün mü?

dincerkeskinpala

Bir süredir bahsettiğim kredi skoru konusunun faydalarını görmeye başladık. Bankaların tablo kredi faiz oranları dışında, müşteriye özel indirim talep ettiklerine şahit oluyoruz. Tırnak içerisinde ‘özel’ müşterilerine, indirimli kredi faizi sağlamak için genel merkezlere talep geliyor. Genel merkez de, müşterinin profilini inceledikten sonra kredi faizlerinde indirime giderek, müşteriye bir teklif sunabiliyor.

Bu avantajdan yararlanmak içinse düzenli bir finansal hayatınız olmak zorunda. Kredi kayıt bürosunda bankaların kredi müşterilerinin durumlarını birbirleri ile paylaştığı veri havuzunda ödeme performansınız, diğer bankalara olan kredi başvurularınız, bunların onay ya da ret bilgileri gibi birçok bilgi yer alıyor. Kredi kartlarınızın bulunması da bir avantaj sağlıyor çünkü bu durum başka bankaların size kredi açıp açmadığı konusunda bilgi verici oluyor. Kirada oturmak ya da kendi evinde oturmak geliri etkileyen bir unsur olduğundan puanlamada rol alıyor. Ayrıca bir gayrimenkule sahip olmak kişinin malvarlığının göstergesi olarak kredibilitesini artırıyor. Bu gayrimenkulun giderlerini otomatik ödeme talimatı ile bankadan düzenli olarak yapıyorsunuz, özel müşteri statüsüne girme özelliğiniz artıyor. Yaşınız, öğrenim durumunuz, mesleki kariyeriniz ve aylık gelirleriniz elbette bankanın önem verdiği kıstaslardan. Ancak yüzdesel orana baktığımız zaman; kredi skorunuzu belirleyen net etmenlerin kullandığınız krediler, kredi kartı borçlarınızı ödeme sürekliliğiniz, faturalarınızın düzenli ödenmesi ve sabit gelire sahip olup olmamanız belirliyor. Bankalar kredi faizlerinde indirime gidiyor mu?

Bankalar için düzenli bir müşteriyseniz, ödemelerinizi aksatmıyorsanız özel avantajlarını sunmak için size ulaşıyorlar. Ancak bunların ne kadar ‘özel avantaj’ olduğunu sorgulamanız gerekli. Özellikle konut kredisi kullanacaksanız, bankadan özel bir fiyat isteyebilirsiniz. Almak istediğiniz konutun değerini, ne kadar nakitiniz olduğunu ve kaç aylık kredi kullanmak istediğinizi bankanıza bildirin. Bunları yapmadan önce kendinizden emin şekilde bunları belirleyin ve bankaya kararlı gidin.

Eğer kredi skorunuz, bankanın size kredi verme isteğini canlandırıcı etki yapıyorsa, özel faiz oranlarından faydalanma şansınız artabilir. Bu dönemde yüzde 1’in altında faiz kullanma şansı, sadece kredi skoru yüksek müşterilere ait olacaktır. Yalnızca faiz oranlarına bakmayın! Ben özel müşteriyim ve yüzde 1’in altında faiz oranı ile kredi kullanmam konusunda avantaj sağlandı diye sevinmeden önce bir şeye daha dikkat etmeniz gerekli. Faiz oranları tek başına bir anlam ifade etmeyecektir. Mutlak surette bankanın aldığı komisyona, dosya masrafına, ekspertiz ücretine, sigorta masraflarına dikkat edin. Diyelim ki 100 bin TL’lik kredi kullanacaksınız ve 84 ay vadede ödeyeceksiniz. Bu kredi sonucunda ödeyeceğiniz toplam faiz tutarına bakın. Bir banka size yüzde 1.05 ile toplam 130 bin TL’lik ödeme çıkarırken, diğer banka 0.98 faizle 132 bin TL’lik toplam ödeme çıkartabilir. Bu fiyatı etkileyen aradaki masraflardır. Her 1 puanlık faiz değişimi – alacağınız kredi miktarı ve vadeye göre değişim göstermekle beraber – 4 ila 7 TL arasındadır. Yani kredi faizini 7 puan indirmek size aylık 35 TL kazandırabilir.

Ancak bunu 84 ay ile çarptığınız zaman toplamda 3 bin TL’ye yakın faiz avantajı sağlayacaktır. Ancak bu avantajın sağlanabilmesi için masrafların aynı oranda düşük tutulması ve yapılabiliyorsa, dosya masrafları vb giderlerden indirim alınması önemli olacaktır. Bu nedenle kredi skorunuzu yüksek tutarak, güvenli bir şekilde bankalar ile pazarlık masasına oturabilirsiniz.

Uzman Yazarlar