Faiz oranlarında değişiklik yapılsa da faizler bir kaç baz puan yükselse de konut kredisiyle ev satın almak hala avantajlı bir seçenek olarak karşımızda. Çünkü faiz oranları geçtiğimiz seneye göre hala oldukça düşük ve de taksit tutarınız kredi kullanımı sonrasında değişmeyeceği için halen önünüzü görmenizi sağlayacak. Demek istediğim120 ay vadeli 75.000 TL kredi kullandığınızda bugün 936 TL olan taksit tutarı, 8 yıl sonra da aylık 936 TL olarak kalacaktır, ekonomik çalkantılar sizin kredi taksit tutarlarınızı değiştirmez.

Oturduğun evin sahibi olma fırsatı

Enuygun.com’a da sık sık “İyi ki evimizi satın almışız 3 yıl ya da 5 yıl sonra evimizin sahibi olacağız” şeklinde mesajlar geliyor. Konut kredisiyle ev satın aldığınızda belki ilk birkaç yıl zorlanabilirsiniz ancak birkaç sene sonra gerek ev fiyatlarının artması, gerekse de taksit ödemelerinin sabit kalması sizi rahatlatacaktır.

Geçen yıl faiz oranları %1,20’e kadar yükselmişti

Bu yüzden ev satın almayı düşünüyorsanız biraz daha beklemek yerine, ev bakmaya gidebilirsiniz. Çünkü hala 120 ay vadede %0,72 dolaylarında faiz oranıyla kredi kullanma şansına sahipsiniz. Çok değil yaklaşık 1 yıl önce konut kredisi faiz oranları aynı vade de %1,20’e kadar yükselmişti. Bu yüzden konut kredisi hala avantajlı bir seçenek olarak karşımızda duruyor. 120 ay vadeli 50 bin TL kredi kullanmaya karar verdiyseniz aylık taksitleriniz aylık %0,72 faiz oranıyla 624 TL tutar. Kredinin toplam geri ödemesi masraflar dahil 77.741 TL yapıyor.

120 ay vadeli 100 bin TL kredi kullandığınızda ise aylık taksitler yine %0,72 faiz oranıyla 1.247 TL yapar. Kredinin toplam geri ödemesi ise masraf ve faizlerle birlikte 153.582 TL.

Önümüzdeki 10 yıl için işinizin sürekliliğini sağlayabileceğinize inanıyorsanız, konut kredisi kullanarak ev sahibi olma konusunda tereddüt etmeyin. Doğru seçilmiş ev ile kira öder gibi ev sahibi olabilirsiniz, fikir sahibi olmak için Enuygun.com’da konut kredilerini karşılaştırabilir, isterseniz de bankalara başvuru yapabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.