Konut kredilerinde faizler düşüyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ekonomide işler iyi gidince faizlerlerde de düşüş beklentisi içine girilir. Hatırlarsanız geçtiğimiz ay konut kredilerinde faizlerin düşebileceğinden söz etmiştik. Enflasyon rakamlarındaki düşüş, Moodys’in notumuzu yükseltmesi gibi gelişmeler sonrasında faizlerde indirime gidilebileceğini söylemiştik. Öyle de oldu. Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank , ING ve Denizbank konut kredisi faiz oranlarında indirim yaptı. Özellikle 120 aylık ödemelerde oranlar birçok bankada % 1’ler seviyesine indi, hatta Garanti Bankası’nda % 0,97’ye kadar geriledi.

Dosya masrafları düştü

Hemen hatırlatalım bankaların birçoğu konut kredisi dosya masraflarında da indirim yaptı. Dosya masrafları 1.500 TL'lerden 1.000TL’ye çekildi. Dilerseniz faiz oranlarında indirime giden iki bankadan ortalama 75 bin TL’lik kredi çektiğimizde nasıl bir tabloyla karşılaşacağımıza bakalım...

Garanti Bankası 120 ay vadeli indirimli konut kredisinde faiz oranını % 0,97’ye kadar düşürdü. Bu durumda örneğin 75 bin TL’lik bir konut kredisi çekmek isterseniz 120 ay vadede aylık 1.060 TL ödeme yaparsınız. Ayda yaklaşık 1.000 TL ödeyerek kendi evinizde oturma avantajı sağlayabilirsiniz. Bu kredide %2 komisyon, kredi kullanılırken dosya masrafına ek olarak peşin alınıyor, ancak kredinin faiz oranı düşük olduğu için oldukça avantajlı.

Eğer peşin komisyon ödemek istemiyorsanız biraz daha yüksek bir faiz oranı ve aylık taksit ile de kredi kullanabilirsiniz. Denizbank'ın böyle bir kredisi var. Denizbank bu hafta 120 aya kadar olan vade seçeneğinde faiz oranını %1,03’e geriletti. Denizbank’ın faiz oranı biraz daha yüksek olsa da sadece 1.000 TL’lik dosya masrafıyla kredinizi çekebilirsiniz. Başka herhangi bir masraf ve komisyon alınmıyor. Bu durumda Denizbank’tan 75 bin TL’lik kredi çekmek istediğinizde aylık 1.091 TL ödeme yaparsınız. Bütçenizden yaklaşık 1.000 TL’lik bir harcama dilimi ayırarak ev satın alma hayallerinizi gerçeği dönüştürebilirsiniz.

Fırsatı kaçırmayın ev fiyatları yükselebilir

Bu arada faiz oranlarındaki indirimi fırsat bilen inşaat firmaları genelde ev fiyatlarına zam yaparlar. Ev fiyatlarındaki yükselmeden, fiyat artışından etkilenmeden konut kredisi çekmek istiyorsanız, bu oranları kaçırmayın...

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar