Konut kredilerinde beklenen hareketlenme başladı!

betulsungurlu

Konut kredileri yeniden kendinden söz ettirmeye başladı. Mart ayındaki 800 milyon TL’lik hacim artışı, uzun zamandır sektörde görülen en büyük artış oldu. Bir süre önce bir miktar gerileyen konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 1’in altına ne zaman geleceği ise merak konusu olmaya başladı.

Sektördeki konut kredisi hacim artışı, faizlerin en düşük olduğu dönemlerde aylık 1,5-2 milyar TL iken yükselen faizlerin de etkisiyle 100 milyon TL’lere kadar gerilemiş, hatta bazı aylarda eksilmeler görülmeye başlanmıştı. Mart 2012’de görülen aylık 800 milyon TL’lik artış, hem ev alma hem de ev satma hayalinde olanları heyecanlandırmış görünüyor.

2010 yılı sonu ve 2011 yılı başlarında yıllık yüzde 9,5 seviyelerine kadar gerileyen konut kredisi faizleri, 2011’in ikinci yarısından itibaren artmaya başladı. Cari açıkla mücadele yöntemi olarak tüketimi kısmayı hedefleyen yetkililer, zorunlu karşılık oranlarını artırmak gibi bankaların maliyetlerini artırıcı kararlar aldı. Ardından piyasa faizleri de yükselmeye başladı. Kararların etkisiyle kademeli olarak kredi faizlerinde yaşanan artışların ardından konut kredisi faizleri 2012 yılına yıllık yüzde 14-15 arası seviyelerde başladı.

Kredi faizlerindeki yükseliş, piyasalardaki belirsizlikle birleşince konut kredisi kullanımı ciddi oranda azaldı. Faizler yüzde 10 seviyelerindeyken ayda 45 bin kişi konut kredisi kullanırken, bu rakam faizlerin yüzde 12’lere çıkmasıyla 25 binin de altına geriledi. Yüzde 14-15 seviyelerinden kaç kişi konut kredisi kullandı henüz kestiremiyoruz ama aylık 25 binin de altına düştüğünü söyleyebiliriz rahatlıkla.

Mart 2012 itibari ile ise konut kredisi faizlerinde yeniden aşağı yönlü hareket başladı ve faiz oranları yaklaşık yüzde 13 seviyelerine geriledi. Buna paralel olarak konut kredisi kullanımı da artmaya başladı. Akıllardaki soru ise: konut kredisi faizleri düşmeye devam eder mi?

Faizler yüzde 1’in altına ne zaman düşer?

Bankalar, 2012 yılında konut kredisi büyümesinin yüzde 10-15 civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. Bunun geçmiş senelere göre sınırlı bir büyüme olacağını söyleyen bankacılar, faizlerde bir miktar daha gevşeme olabileceğini belirtirken Mart ayında görülen gevşemenin yine de düşüş trendi şeklinde yorumlanmaması gerektiğini vurguluyorlar.

Sonuç olarak 2012 yılının ikinci yarısında konut kredisi faizlerinde az da olsa bir gerileme görülebilir. Ancak 2011 başlarındaki gibi %9,5-10 arası faiz seviyeleri henüz ufukta görünmüyor. Bu arada stok eritme çabasında olan inşaat sektöründeki avantajları takip etmekte fayda olabilir. Zira konut fiyatları ile faiz oranları arasındaki ters ilişkiyi de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Faizler düştüğünde artacak talep, konut fiyatlarının artmasına neden olacaktır.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
309 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar