Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, BDDK’nın  geçtiğimiz hafta konut kredileri hakkında aldığı karar, özellikle kredi ile ev sahibi olmak isteyenleri ya da mevcut evlerini teminat göstererek başka ihtiyaçları için kredi almayı düşünenleri yakından ilgilendiriyor. BDDK’nın yeni kararıyla bankalar 1.Ocak.2011 tarihinden itibaren konut kredisi teminat oranları konusunda esnek davranamayacak. Konut kredisi tutarı, krediye teminat olarak alınan evin değerinin %75’ini aşamayacak. Daha önce bankalar, konutun değerinin %75’i üzerinde de kredilendirme yapabiliyor, bu konuda bir miktar esneklik sağlayabiliyordu. Sonuç olarak, özellikle ilk kez ev alacakların konut kredisi kullanmak istemeleri halinde alacakları evin %25’ine kadar peşinata ihtiyacı olacak. Konutun değeri ise değerleme şirketlerince belirlenecek.

 Bankalar konut kredilerinde önümüzdeki yıl da büyüme hedeflerken aralarındaki rekabet kıyasıya devam ediyor. Rekabet sadece faiz oranı ile sınırlı değil! Masraf ya da komisyon oranları, müşteri çekme yarışında olan bankaların rakiplerine karşı fiyatlamada kullandığı diğer araçlar! Bunların dışında fark yaratmaya çalışan bankaların kredi teminat oranında da esneklikler yaptığı gözlendi. Yani normalde konutun değerinin maksimum %75’ine kadar kredi verilmesinin sağlıklı olduğu söylense de bu oranı %100’e yaklaştıran bankaların varlığı tedirginlik yarattı.

Konut Kredileri (mortgage), düşük faiz oranları ve hızlı büyüme trendi ile hepimizin ilgi odağı haline geldi. Son zamanlarda hükümetin ekonomiyle ilgili birimlerinde de krediler sıkça konuşulur oldu. Konut kredilerinin mevcut ve öngörülen büyüme hızı, ekonominin fazla ısınmasından kaygı duyan yetkilileri artık çok daha yakından ilgilendiriyor. Özellikle küresel çapta krize neden mortgage konusunda ilgililer titiz davranılmasını istiyor. BDDK da bunlar arasında yer alıyor. BDDK, kredi teminat oranı ve konut değer tespitinin sağlıklı yapılabilmesi için bazı kurallar koydu.

 BDDK’nın kararına göre, 2011 yılından itibaren krediye teminat alınacak konutun değerinin %75’inin üzerinde kredilendirme yapılamayacak. Ayrıca krediye konu olacak gayrimenkullerin değer tespitinin BDDK veya SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince yapılması gerekecek. Bunların bir zorunluluk olarak ifade edildiği kararla kredi ve teminat arasında sağlıklı ilişki kurulabilmesi hedefleniyor.

 Kararda ayrıca ticari gayrimenkullerin alımı amaçlı kullanılacak kredilerdeki teminat oranı üst sınırı %50 olarak belirlendi. 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.