Konut alımını desteklemek için çıkartılan Konut Hesabı uygulamasına başlandı. 26 Ağustos Cuma günü başlayan Konut Hesabı uygulamasıyla ilk kez ev satın alacaklar, birikimlerine %20 oranında devlet katkısı sağlayabilecek. Uygulama nasıl olacak ve kimler yararlanabilecek? 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'na göre üzerine kayıtlı evi bulunmayan 18 yaşından büyük kişiler isterlerse bankalarda Konut Hesabı açtırabilecek. Bu konut hesabında devlet katkısı nasıl olacak?

* Konut hesabına ister aylık, ister 3 aylık şeklinde ödemeler yapılabilecek ve ödemelerde alt sınır 250 TL, üst sınır ise 2.500 TL olacak.

*Devlet katkısı en fazla %20 oranında olacak ancak bu oran 15.000 TL'yi geçmeyecek. Bu katkıyı 60 ay ve üzeri alacaklar için geçerli. Eğer 36-48 ay arasında çıkarsanız katkı payı %15, 48-59 ay arası hesap açarsanız da katkı payı %18'i geçmeyecek.

* En fazla 3 kez ödeme yapılmaması durumunda devlet katkısı alınmayacak, şartları ihlal edenlerin devlet katkıları statüden çıkarılacak. Hesabınıza toplu para yatırabilir ve ihtiyaç duyulması halinde bir dönem içinde en fazla iki kez hesabınızdan para çekebilirsiniz.

En fazla 15.000 TL katkı

Devlet katkısında maksimum sınır 15.000 TL olduğu için yaklaşık 75.000 TL birikime alabileceğiniz tutara denk geliyor. Ama basit bir örnekle de anlatırsak diyelim ki konut hesabı açtırdınız ve aylık 1.000 TL hesaba para yatırdınız ve 3 yıl sonunda da çıkacaksanız. 3 yıl sonunda %15 oranında devlet katkısı yani 5.400 TL alırsınız tabi bir de hesabınıza yıllık faiz tutarı da eklenecektir.

Konut peşinatına kullanabilirsiniz

İşte bu parayı sadece ev satın almak şartıyla kullanmak üzere kullanabileceksiniz. Örneğin bu parayı konut alımında peşinat olarak kullanabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Konut peşinatına devlet katkısı yazımıza bakabilirsiniz. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da Türkiye'deki bankalarda hesap açabilecek. Ancak hesaplarını Türk bankalarının yurtdışındaki şubelerinden yapamazlar.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.