Gerek faiz oranlarındaki artış gerekse de ekonomik göstergeler nedeniyle ev satışlarında ciddi düşüş oldu. Bu durum ister istemez ev fiyatlarını da etkiledi. Merkez Bankası verilerine göre İstanbul’da ev fiyatları düştü peki ya diğer şehirler…

İçindekiler

İstanbul'da fiyatlar düşüyor

Merkez Bankası tarafından Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişiminin izlendiği KFE verilerine göre Mart ayında ev fiyatları Şubat ayına göre düştü. İstanbul’da konut fiyatlarında %1,70 azalma var. Yıl geneline yayarsak ev fiyatlarında yaklaşık %20 oranında bir düşüş var. Etrafınıza şöyle bir göz atarsanız ev fiyatlarının önceki yıllara göre düşüş gösterdiğini gözlemleyebilirsiniz. Ben de İstanbul’da farklı semtlerde fiyat araştırması yaptım. Ev fiyatları önceki yıllara göre düşmüş. Yeni ev fiyatları inşaat maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, evini satmak için sıkışan müteahhitler de özellikle peşin alımlarında ciddi oranlarda fiyat kırdığını hatırlatalım.

 

Ankara ve İzmir’de durum

Ankara’da da ev fiyatları İstanbul gibi düşüş gösteriyor. Ancak ülke genelinde ev fiyatlarının düşmediği tek şehir İzmir. Arz talep dengesine bağlı olarak İzmir’de ev fiyatları 2019 yılında bir önceki yıla göre düşmedi. İzmir son yıllarda insanların yaşamak için seçtiği şehirlerin başında geliyor. Eğer şu sıralar ev satın almayı düşünüyorsanız düşmekte olan ev fiyatlarını değerlendirebilirsiniz. Pazarlık etme gücünün de yüksek olduğunu hatırlatalım.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN