Konut fiyatlarında düşüş bekleniyor mu?

nihanbayram

İnşaat maliyetlerinin çok yükselmesiyle konut üretiminin azalmasıyla bu yıl konut fiyatlarında çok büyük artış yaşandı. Bu artış ev almayı planlayan birçok kişinin hayallerini ertelemesine neden oldu. Peki konut fiyatlarında düşüş olacak mı?

Talep artıyor, evler azalıyor

Pandemi sebebiyle inşaatlar yavaşladı ve bu da ev stoklarının azalmasına neden oldu. Azalan stok, talepleri karşılamayan bir hale geldi. Pandemi döneminden sonra evliliklerin artması, üniversitelerin yüz yüze eğitim kararı alması ve çalışmak için büyük şehirlere göç yaşanması gibi durumları göz önüne aldığımızda İstanbul gibi şehirlerde yaklaşık 200.000 adet konut yapılması gerekiyor. Ancak inşaat sektöründe demir, çimento, kereste gibi imalat ürünlerine yaklaşık %200 zam gelmiş durumda. Bu da konut inşaatlarını yavaşlatıyor. Talebe yetecek şekilde ve hızda konut inşa edilmesi zaman alacağı için ev fiyatlarının artışına sebep olan az stokun önümüzdeki dönemde ortadan kalkacağını söylemek biraz zor. Durum böyle olunca stok azlığının konut fiyatlarındaki etkisinin devam edeceği söylenebilir.

Kira getirisi artıyor

Kira fiyatları çok yüksek oranda artmış durumda. Kira fiyatlarındaki artışı gören kişiler de gayrimenkule yatırım yapmaya yöneliyorlar. Ev satın alarak evlerini kiraya verip kira gelirlerinden yararlanmak isteyenler talebi artırıyor. Bu durumda da ne konut fiyatları düşüyor ne de kira fiyatları azalıyor. Birçok kiracı, farklı bir evde kiraya çıkmak istese de şu anki piyasada evlerini değiştirmekten vazgeçti. Kira giderleri artanlar ise yüksek kira ödemek yerine kredi borcu ödeyerek ev sahibi olma fikrini değerlendirmeye başladı. Bu da yine talep artışı olarak konut fiyatlarına yansıdı.

Faizlerde düşüş olacak mı?

2020 yılının Haziran ayında 0 konutlar için %0,64 ve ikinci el konutlar için %0,74 faiz oranları kampanyası yapılmıştı. Bu da pandemi yüzünden durgun olan emlak sektörünü canlandırmış, konut satış rekorları kırılmıştı. Bu kampanya ile ev sahibi olma hayali kuran birçok insan ev satın aldılar. Bu yıl da bunun gibi ya da buna benzer kampanyalar yapılıp yapılmayacağı konut sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan. Vatandaşın ev sahibi olabilmesi için artışlarla ilgili bir çalışma yapılması birçok kişi tarafından bekleniyor ancak görünürde böyle bir faiz kampanyasıyla ilgili bilgi bulunmuyor. Bu konuyla ilgili gelişmeleri takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Şu an 120 ay vadeli 200.000 TL konut için en düşük faiz oranı %1,37. Ayda 3.405 TL taksit ödeyerek toplam geri ödemesi 410.469 TL olan 200.000 TL’lik konut kredisi çekebilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
407 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN