Geçtiğimiz yıldan bu yana ev fiyatlarında çok ciddi artışlar var. Merkez Bankası verilerine göre konut fiyatları mart ayında, bir önceki yıla göre %32 oranında arttı.

Merkez Bankası verilerine göre

Ev satın almak isteyip fiyatların yükselmesinden yakınan çok sayıda insan var. Ben de yaptığım fiyat analizi karşılaştırmalarında bu artışın farkındayım. Tabi ki şehir şehir, ilçe ilçe fiyat farklılıkları var ancak bu artış Merkez Bankası verileriyle de tescillendi.

En yüksek artış İzmir’de

Merkez Bankası’nın mart ayı verilerine göre konut fiyatları geçtiğimiz yılın mart ayına göre ortalama %32 oranında arttı. En yüksek artış %33,9 ile İzmir, %30,3 ile Ankara ve %28,9 ile İstanbul’da yaşandı. Başka bir deyişle geçtiğimiz yıl 300.000 TL’ye satılan bir ev, bu yıl 400.000 TL civarında bir fiyata satılmış ya da satışa sunulmuş. Hatta bu oran mart ayı için geçerli, büyük ihtimalle mayıs ayı rakamlarında %32’lik artış %35’leri geçebilir. Bu fiyat artışını nasıl okumak lazım?

Fiyat artışını nasıl okumak lazım?

Öncelikle ev satın almayı düşünüyorsanız yakın sürede fiyatların düşmesi pek beklemeyin. Yani bekleyip kazançlı çıkma ihtimaliniz düşük. Belki konut kredisi faiz oranlarının düşmesini bekleyenler olabilir. Hükümet tarafından özel bir karar alınmazsa o ihtimal de düşük. Ya da kredi faiz oranlarında ciddi bir düşüş olsa bile ev fiyatları daha da hızlı artıyor. Bu açıdan bakarsak konut sahibi olmayı planlayanların ellerinde çabuk tutmalarında fayda var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN