İçindekiler

Ev satın alacakları üzecek, satanları ise sevindirecek bir haber. Türkiye genelinde konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %9,03 oranında yükseldi. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin hazırladığı rapora göre ikinci el emlak fiyatlarında geçen aya göre %1,31, geçen yıla göre de yüzde 15,78 oranında artış oldu.

En çok artış İstanbul’da

Tabi fiyat artışlarında en çok dikkati çeken ilimiz İstanbul oldu. İstanbul’da ikinci el konut fiyatları geçen aya göre %1,66 oranında değer kazanırken, Adana’da %1,53, Ankara’da %1,12, Antalya’da %1,08, İzmir’de %1,01, Kocaeli’nde %0,31 ve Bursa’da ise %0,20 oranında arttı. Konut fiyat endeksi geçen yıla göre de % 15,78 oranında artış kaydetmiş oldu. Konut fiyatlarındaki artış özellikle ev satın almayı planlayanlar için önemli. Ev satın alma planlarını ertelediğiniz zaman değişen fiyatlarla karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden konut kredisi faizleri hala çok da artmamışken bu önerimizi değerlendirebilirsiniz.

İkinci el konutta da artış var

Fiyatlar sadece ikinci elde değil yeni konut projelerinde de arttı. Bunda en büyük etken inşaat maliyetlerinin yükselmesidir. Reindin.com’un bu araştırmasına göre yeni konut projelerinde geçen yılın aynı dönemine göre %9,03 oranında arttı. 2010 yılı Ocak ayına göre de %32,80 oranında artış kaydetti.

Kiralık fiyatları da yükseldi

Konut fiyatlarındaki artış sadece ev satışlarında değil kiralamada da oldu. Kiralık fiyatları en çok yine İstanbul’da kendini gösterdi. İstanbul ve Ankara’da metrekare başına konut kiraları geçen yıla göre %1,39 oranında yükseldi. Anlayacağınız konut fiyatları gerek yeni gerek ikinci el ve gerekse de kiralamalarda geçen yıla göre enflasyonun üzerinde bir artış gösterdi.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar