İçindekiler

Yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,02 geçen yıla göre ise yüzde 8,56 arttı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) ve REIDIN.com’un yeni konutlara yönelik hazırladığı fiyat endeksi raporu yayımlandı. Buna göre konut fiyatlarında özelikle Asya yakasında artış var.

Asya yakasında artış daha çok

Konut fiyat endeksi Mart ayında bir önceki aya göre İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,22, İstanbul Asya yakasındaki projelerde ise yüzde 1 oranında artış gösterdi. Bu istatistiklere göre İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 6.1 puan fazla artış gösterdi.

Enflasyonun üzerinde artış var

Bu da yeni konutlarda aylık enflasyon oranının üzerinde bir artış olduğunu gösteriyor. Markalı konut fiyatlarındaki artış ikinci el konut fiyatlarını da etkiliyor. Çünkü bir bölgede konut projelerinde yüksek fiyatlar olunca müstakil ya da ekinci el evlerde de fiyat yükseltiyor. Böyle olunca da ev fiyatlarındaki artış birçok bölgede enflasyonu geçiyor.

Faizler düşüyor ev fiyatları yükseliyor

Konut kredilerindeki düşüşler vatandaş adına sevindirici olsa da ev fiyatlarının yükselmesi düşündürücü. Bu yüzden ev satın almayı düşünüyorsanız bir an önce hareket etmenizi tavsiye ederiz. Faizlerde belki ufak düşüşler daha olabilir ancak ev fiyatı yükselirse kazançlı çıkayım derken daha zararlı olabilirsiniz. Zaten daha ciddi düşüşler olursa refinansman yapabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar