Son yıllarda sürekli artan ve yatırımcısına kazandıran konut artık kazandırıyor mu? Ev alanlar son 5 yılda ne kadar kazandı? Ev fiyatlarındaki artış sürüyor mu? Bu soruların yanıtlarını sizler için analiz ettik.

İçindekiler

Ev fiyatları son 5 yılda %80'den fazla arttı

Uzun yıllar konut fiyatları İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde yıllık bazda yaklaşık %20 oranında arttı. Dövizdeki düşük ve hareketsiz kur, altındaki düşük artış, düşük faiz oranları nedeniyle konut alımı yatırımcısına en çok kazandıran seçeneklerden biri oldu. Ancak özellikle İstanbul'da son bir yılda artmayan ev fiyatları var hatta bazı bölgelerde düşen fiyatlarla karşılaşıyoruz. Konut fiyatları ortalama son 5 yılda %81 oranında arttı. Bu da yıllık bazda yaklaşık %15'lik artış anlamına geliyordu.

Şimdi ise kiralar yükseliyor

Ancak son bir yıl bu oran büyükşehirlerde İzmir hariç düştü. İstanbul'da satılık ev fiyatları yükselmedi ancak kiralar ortalama %8 oranında arttı. Bu durumda yatırım için değil de oturmak için ev satın alıyorsanız ev almak mantıklı görünüyor. Enflasyondaki yüksek beklenti nedeniyle kira fiyatlarında yıllık en az %10'luk artış kaçınılmaz. Her yıl artan kira fiyatlarını hesaba katarsak şu sıralar düşen faiz oranlarını değerlendirebilirsiniz.

Yabancı yatırımcı piyasayı hareketlendirdi

Konut fiyatlarının en çok arttığı iller ise İzmir, Batman ve Kırklareli olurken, yine bu şehirlerde diğer illere oranla arttı. İstanbul'da düşen konut satışları yabancı satışlarıyla bir miktar hareketlenirken, yeni projelerde de son yapılan kampanyalardan satışlar dikkat çekici. Yabancı yatırımcının 2+1 ya da 3+1 evleri seçmesi dikkat çekti.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN