• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut fiyat artışında İstanbul yine rekor kırdı

Konut fiyat artışında İstanbul yine rekor kırdı

tugbahacibayramoglu

İstanbul metrekare başına konut satış fiyatıyla yine rekor kırdı. İstanbul’da konut satış fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,68 arttı. Her ay %2’ye yakın artışlarla ev fiyatlarının yıllık bazda %20-30 aralığında arttığını söyleyebiliriz.

Garanti Bankası’nın Reidin tarafından Türkiye’nin en çok kredi kullandırılan 7 ilini kapsayan fiyat endeksi araştırması yayınlandı. Konut fiyatlarındaki artışta İstanbul’u %1,39 ile Kocaeli, %1,17 ile Ankara, %1,07, %0,90 ile Kocaeli, Bursa, %0,77 ile Antalya, %0,49 ile Adana izliyor. Tabi bu artışlar sadece satılık evlerde değil kiralarda da aynı şekilde yükseldi. Kira fiyatlarında en büyük artış yine %1,30 ile İstanbul’da yaşandı.

İçindekiler

Beklemek avantajlı değil

Zaman zaman bu satırlarda paylaştığımız gibi konut fiyatlarında özellikle büyük kentlerde her ay artış oluyor. Bu da evini satmak isteyenler için avantajlı ama ev satın almak isteyenler için dezavantajlı bir durum. O yüzden özellikle de konut kredisiyle ev satın almayı planlıyorsanız çok fazla beklememenizi tavsiye ederim.

Amortisman sürelerinde İstanbul önde

İkinci el konutlardaki geri dönüş yani amortisman süreleri incelendiğinde İstanbul’da bir apartman dairesinin fiyatı 17.1 yani 205 ay kiraya eşitken, İzmir’de bu süre 18.5 yıla çıkıyor. Ankara’da ise ortalama amortisman süresi 17.8 yıl. Bu ara özellikle kiraya vermek için konut satın alırken bu amortisman sürelerini göz önünde bulundurmanızı öneririz. Çünkü özellikle pahalı konutlarda amortisman süreleri uzayabiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar