Konut fiyat artışında dünya zirvesindeyiz

tugbahacibayramoglu

Konut fiyatlarındaki artışla dünya rekoru kırmaya hazırlanıyoruz. Türkiye bu yıl ikinci çeyrekte, Hong-Kong, Ukrayna, Filipinler, Yeni Zelanda ve Kolombiya’dan sonra konut fiyatlarının en yüksek olduğu ülke oldu.

İçindekiler

Gayrimenkul bazı ülkelerde çok değerli

Dünya Bankası IMF’in, Finance and Development Magazine de yayınlanan makalesinde, gayrimenkulün dünyada bazı ülkelerde hala çok değerli olduğu belirtilerek, fiyatların en çok yükseldiği ülkelerin başında Türkiye’nin geldiği vurgulandı. Dünyadaki konut fiyatlarının artış sıralamasının belirtildiği makalede ilk sırada %15 ile Hong Kong yer aldı. Ukrayna %12 ile ikinci, Filipinler ise %10 ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye %9 ve Yeni Zelanda %9 ile bu ülkeleri takip etti.

İstanbul’da artış daha yüksek

Aslında bu rakamlarda Türkiye ortalaması baz alınmış. İstanbul’da ise son birkaç yıldır konut fiyatları yaklaşık %15 oranında artıyor. Daha önce de Konut fiyat artışında İstanbul yine rekor kırdı başlıklı yazılarımızda da vurgulamıştık. İstanbul’daki artış Hong Kong ile yarışıyor. Ancak ülke ortalaması alındığında bile Türkiye konut fiyat artışında dünya rekorunu zorluyor.

Türkiye hangi ülkeleri geride bıraktı

Türkiye’nin konut fiyat yükselişinde geride bıraktığı ülkeler arasında, Brezilya, İsrail, İsviçre ABD, Hindistan, Almanya, Çin, Norveç, Lüksemburg, İsveç yer aldı. Konut fiyatları en fazla Macaristan, Hollanda ve Yunanistan’da düştü. Benzindeki rekor fiyat artışlarından sonra konut fiyatlarındaki artışla da dünya sıralamasına girdik. Bu satırlardan sık sık tekrarladığımız gibi konut fiyat artışındaki bu hızlı yükselişten dolayı ev satın alanlar kazançlı çıkıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN