Konut faizlerinde artış beklenmiyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında haftada birkaç kez değişikliğe giden konut kredisi faizleri, Eylül ayında biraz durulmuştu. Son FED açıklamalarından sonra, konut kredisi faizlerinde en azından önümüzdeki bir aylık sürede faiz artışı beklemiyoruz. Ev satın almayı planlıyorsanız kredi faizlerindeki bu durgun seyirli dönemi kaçırmayın.

Merkez Bankası faiz artışına gitmedi

Özellikle Ağustos ayında konut kredisi faiz oranlarında çok ciddi artışlar yaşanıyordu. Eylül ayında fazla bir artış olmasa da gelecek ay faiz oranı belirsizliğini koruyordu Amerikan Merkez Bankası ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası konut kredisi kullanacaklara müjdeli haberi verdi. Geçen hafta önce Merkez Bankası faiz oranlarında artışa gitmedi. Ardından da Amerikan Merkez Bankası FED tahvil alımlarını durdurmayacağını açıkladı. Bu iki karar, basit tabirle bir müddet en azından bir aylık sürede konut kredisi faizlerinde artış olmayacağı anlamına gelir. Konuyla ilgili ayrıntıları FED kararları kredi faizlerini nasıl etkiler başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz.

120 aya%0,89 faiz

Özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız bu durağan dönemin fırsatını iyi kullanın. Konut kredisinde her ne kadar yaz aylarından itibaren faiz artışı olsa da, hala oranlar yüksek değil. 100 bin TL’lik bir konut kredisi kullanmak isterseniz %0,89 faizle aylık 1.359 TL’lik bir taksit ödemesi yaparsınız. Bu kredide masraf yaklaşık 4.000 TL olur ve 120 ay vade sonunda toplam sigorta primleri hariç geri ödemeniz se 167.000 TL’lerde olacaktır. Kredili ev satışlarında işlemlerinizin yapılması yaklaşık 10-15 günü bulabiliyor. Bu yüzden bu durağan dönem, sizin nasıl bir ödeme tablosu ile karşılaşacağınızı netleştirmiş oluyor.

Önümüzdeki aylar için FED’in aynı yönde açıklama yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Tersi yönünde yapılacak bir açıklama konut kredisinde faiz oranlarının artışına sebep olabilir; konut kredisinde ki olası bir faiz artışın dan etkilenmek istemiyorsanız bu süreci iyi değerlendirin. Çünkü ev satın alırken beklemek sizi hem ev fiyatları hem de faiz oranı artış riskiyle karşı karşıya getirebilir.

Konut kredisi için Enuygun.com’a yapacağınız başvurularda banka yetkilileri sizleri arayarak kredi koşulları hakkında bilgi verecektir. Uygun bulduğunuz taktirde şubeye giderek konut kredisi işlemlerine başlayabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar