Konut faizleri yükseldi, ev satışları düştü

tugbahacibayramoglu

Geçen sene Ocak ayında pek çok bankada %0,95 olan konut kredisi faiz oranları %1,20'ye kadar çıkınca ev satışları da düştü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yılın aynı ayına göre ipotekli konut satışları %20 oranında azaldı. Bu arada kredi maliyetleri de yaklaşık %10 arttı.

İçindekiler

Geçen yıl kredi faizleri %1'in altına gerilemişti

Geçtiğimiz yıl gerek Emlak Konut'un gerekse bankaların yaptığı kampanyalardan sonra konut kredisi faiz oranları %1'in altına gerilemişti. Pek çok banka %0,90 ya da %0,95 oranında kredi faizi sunmuştu. Ancak son bir kaç aydır kredi faizleri hızla artı ve %1,20'ye kadar çıktı. Ortalama 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı %1,15 dolaylarında. Hali hazırda bu faiz artışı ipotekli yani kredili ev satışlarını da etkiledi. Çünkü geçtiğimiz yıl 120 ay vadeli 100.000 TL kredi kullanan bir kişi aylık %0,99 faiz oranıyla 1.428 TL taksit ödüyordu şimdi ise %1,17 faizle 1.555 TL taksit ödemesi var.

Kredi maliyetlerinde %10'luk artış

Kredi maliyetlerinde ortalama %10'luk artış oluştu. TÜİK verilerine göre de bu yıl Ocak ayında ipotekli konut satışları 28.678'e geriledi. Yüzde 20.3'lük bir azalma var. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satışların payı ise %37.7'den %29.6'ya geriledi.

İyi hesaplama yapın

Büyükşehirlerde ev fiyatları çok artmasa da yeni inşaat maliyetlerinin enflasyon nedeniyle her geçen gün artması yüzünden fiyatlara etkilemesi bekleniyor. Yüksek faiz oranı nedeniyle konut alımını erteleyen vatandaşlar ise bir yandan faizlerin düşmesini bekleyip diğer yandan da ev fiyatlarının artmamasını diliyor. Ancak yeni ev fiyatlarının artma ihtimalini ya da ev tadilatına harcayacağınız tutarların maliyetini iyi hesaplamanızı öneririz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN