Konut faizleri %1,50'nin altına geriledi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Konut kredisi faiz oranlarında indirim devam ediyor. Aylar sonra pek çok bankada konut kredisi faizleri %1,50’nin altına geriledi. 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri 1.794 TL’ye kadar düştü.

Kademe kademe düşüyor

Bankalar konut kredisi faiz oranlarını kademe kademe düşürmeye devam ediyor. Piyasalarda Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı toplantıda da faiz indirimi yapacağı ihtimali üzerinde duruluyor. Birçok bankada 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranları %1,50’nin altına düştü. 120 ay vadeli 100.000 TL kredinin aylık taksitleri 1.794 TL'ye kadar gerilemiş oldu. Son ayların en düşük aylık taksit tutarı.

Faizler yükselince konut satışları düşmüştü

Faiz oranlarındaki artış ev satışlarının ciddi oranda düşmesine sebep olmuştu. Özellikle son 1 yıldır İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ev satışlarında düşüş var. Faiz oranları düşükken “Nasılsa kira ödüyorum biraz daha sıkışır konut kredisi taksitlerini öderim ve ev sahibi olurum” düşüncesi, faiz oranları yükselince uygulanamaz olmuştu. Eğer ev alma planlarını ertelediyseniz, yeniden ev arayışlarına başlayabilirsiniz.

Ev bakmaya başlayabilirsiniz

Siz evi bulun, beğenin, krediye başvurun; krediniz onaylanana kadarki sürede faiz oranlarında düşüş olursa, krediyi son güncellenen orandan çekebilirsiniz. Enflasyondaki artış nedeniyle kiralarda da ciddi yükselişler oldu. Bu yüzden kira ödeyip ev alma planlarınızı ertelediyseniz, yeniden bütçe yapmanın zamanı geldi. Düşen faiz oranlarına göre hesaplamalar yapabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar