Bu satırlarda genelde ev satın alırken yaptığımız hesaplamalara yer veriyoruz peki ya ev satın alırken nelere öncelik veriyoruz. Gayrimenkul alımları üzerine yapılan bir ankette konut satın alanların öncelikle konfor, ulaşım, depreme dayanıklılık gibi niteliklere dikkat ettiğini ortaya çıkardı. İşte ev alırken ki tercihlerimizin sıralaması:

Evin konforu ilk sırada

Ev satın alırken ilk önce evin kullanışlı olup olmadığına dikkat ederiz. Evin konforlu oluşu, inşaat kalitesi ya da modeli şüphesiz aslında ilk dikkatimizi çeken noktalar. Ulaşım ikinci sırada yer alıyor. Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde ulaşım ev satın alırken önemli bir kriter. Aynı semtte bile otobüs, metro, metrobüs gibi duraklara yakın olan evlerin fiyatı daha yüksek oluyor. Büyükşehirler için ulaşım çok önemli bir ayrıntı.

Güvenlik

Ev satın alanların dikkat ettiği bir başka nokta ise güvenlik. Eğer ev site ise güvenliğin olması, değilse de güvenli bir semt de olup olmadığına çok dikkat ediliyor. Bu 3 tercih ev fiyatlarını da etkiliyor. Bu tip özelliklere sahip evlerin hem değer hem de kira getiri artışı fazla oluyor.

Depreme dayanıklılık

Bunların dışında evimizin depreme dayanıklı olup olmadığı da önem kazanıyor. İnsanlar genelde İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi şehirlerde depremden sonra yapılıp yapılmadığına dikkat ediyor. Arkasından yeşil alan, otopark, sosyal tesis gibi kriterler devreye giriyor. Araştırmaya göre bekarlar ise ulaşımdan sonra en çok sosyal çevreye önem veriyor. Bekar oturacakları rahatsız etmeyecek bir çevre ya da site ise sitenin sosyal çevresi ev kriterlerini belirleyen diğer noktalar.

Bütçeniz yoksa yeni gelişen yerler

Bu kriterlere uyacak evi alacak bütçeniz yoksa o zaman yeni gelişen bölgelere bakabilirsiniz. Burada konfor, güvenlik, deprem gibi kriterleriniz karşılanacak ulaşım kolaylığından ise fedakarlık etmeniz gerekebilir. Örneğin 150.000 TL'ye yeni gelişen bir yerden 2+1 yeni yapılmış, deprem yönetmeliğine uygun, konforlu, güvenlikli bir ev satın alabilirken, daha merkezi bir yerde böyle bir şansınız olmayacaktır.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.