Konut alırken lokasyona dikkat edin

dincerkeskinpala
İçindekiler

Konut fiyatlarının seyri ve konut kredisi faizlerini sıkça konuşuyoruz. Ancak bunların yanında esas önemli olanın aldığınız konutun değerini hakedip etmediği olduğunu unutmamalıyız. Diler yatırım amaçlı alın gerekse ihtiyaçtan alın, dikkat etmeniz gereken olay, konutunuzun değerli olup olmadığı olmalıdır. Konut alırken nelere dikkat etmeliyiz başlığı altında birçok satır başına ulaşabilirsiniz ve bunlara dikkat edebilirsiniz. Fakat esas dikkat etmeniz gereken nokta ‘lokasyon’ olmalıdır.

Ekonomide, yatırımlar değerleme üzerine yapılır. Olumlu beklentiler, gelecekte olması gündemde olan yeni yaptırımlar yatırım stratejilerine yön verir. Konut konusunda da bazı önemli değerlemeler olmalı. Örnek olarak; konut alacağınız yerin yakınında bir hastane, üniversite, alışveriş merkezi gibi binalar varsa bunlar o yerin değerli olmasını sağlar. Hastane olduğu takdirde – özellikle büyük şehirlerde – doktorların o bölgeden konut satın alması veya kiralamasına neden olabilir.

Bu nedenle konut satın alırken, o konutun bulunduğu yer – yani lokasyon – büyük önem taşımaktadır. İnşaat şirketi yöneticileri, kendi yaptıkları daireleri elbette çok üstün özellikli olarak sırayalayacaklardır. Ancak tabir-i caizse tuvaletin altından olması yeri geldiğinde dairenin nispeten daha düşük fiyatlı olmasının önüne geçemeyebilir. Konumu daha uygun ve daha düşük özellikli bir daire, daha lüks ürünlerle yapılmış daireden daha yüksek fiyatlı satılabilir ve kiralanabilir. Eğer ki konut almayı düşündüğünüz evin lokasyonu ciddi anlamda bir avantaj sağlıyorsa, biraz daha fazla para vermeyi göze alın.

Kozyatağı’nda daire fiyatları neden patladı dersiniz?

Bu duruma en güzel örneği, günümüzde yaşanan bir gelişme ile verebiliriz. Kadıköy-Kartal metro hattının yapımının tamamlamasına yakın Anadolu yakasında konut fiyatları ciddi artış göstermiş durumda. Sahibinden.com Index verilerinden derlenen bilgilere göre, Kadıköy-Kartal metrosunun güzergâhında bulunan semtlerde ise satılık ve kiralık daire fiyatlarında 2010 yılına göre önemli artışların yaşandığını görülüyor.

Metro güzergâhında satılık daire fiyatlarında en yüksek artış Kadıköy ilçesine bağlı Kozyatağı’nda gerçekleşti. Kozyatağı’nda 2010 yılında 255 bin TL olan ortalama satılık daire fiyatı, 2011 yılında yüzde 40 artarak 355 bin TL’ye ulaşmış durumda.

Kozyatağı’nın ardından güzergâhta satılık daire fiyatlarının en çok yükseldiği ikinci semt ise Göztepe oldu. Semtte 2010’da 285 bin TL olan fiyat, 2011’de yüzde 35 yükseldi ve 385 bin TL’ye ulaştı. Fiyatların en çok yükseldiği üçüncü semt olan Bostancı’da ise yüzde 31’lik artış kaydedildi ve ortalama fiyat 245 bin TL’den 320 bin TL’ye yükseldi. Güzergâhta yer alan Kartal’da da yüzde 30 oranında artış dikkat çekti.

Metro geldi, kira fiyatları da yükseldi

Metro hattının iki ucunda yer alan ilçeler Kadıköy ile Kartal’ın merkezlerindeki 2+1 ile 3+1 satılık ve kiralık konutların da bir yıl içinde dikkat çekici oranlarda değer kazandığını ortaya koydu. Kadıköy’deki 3+1 dairenin 2010 yılında 274 bin TL olan ortalama satış fiyatı, yüzde 33 artışla 2011’de 365 bin TL’ye; Kartal’da ise yüzde 19 artışla 155 bin TL’den 185 bin TL’ye ulaştı. Benzer bir yükseliş 2+1 dairelerde de görüldü. Kadıköy’deki 2+1 dairenin 2010’da 195 bin TL olan ortalama satış fiyatı yüzde 15 artarak 2011’de 225 bin TL’ye; Kartal’da ise yüzde 18 artarak 127 bin 500 TL’den 150 bin TL’ye çıktı.

İki ilçedeki dairelerin satış fiyatlarındaki yükselme kira bedellerine de yansıdı. Kadıköy’de 2010 yılında ortalama 1.100 TL’ye kiraya verilen 3+1 dairenin kira bedeli yüzde 14 arttı ve 2011’de 1.250 TL’ye ulaştı. Bu bedel Kartal’da ise yüzde 31 artarak 650 TL’den 850’ye yükseldi. 2+1 dairelerin kira bedelleri de benzer oranlarda yükseliş kaydetti. Kadıköy’deki 2+1 dairelerin ortalama kira bedeli bir yıl içinde yüzde 13 oranında artışla 800 TL’den 900 TL’ye ulaşırken; bu oran Kartal’da yüzde 31 oldu ve 650 TL olan ortalama kira bedeli 850 TL’ye çıktı.

Yatırım için konut alıyorsanız, gelecekte olabilecekleri araştırmalısınız!

Hangi şehirde yaşarsanız yaşayın, konut için lokasyonun önemi her zaman büyük önem taşıyacaktır. Küçük çocuğu olan aileler, çocuğunun okuluna yakın yerlerde daire satın almak isteyecektir. Bunun için bazı şeyleri görmezden gelebileceklerdir. Bu örnekleri çoğaltıp, yatırımınızı doğru yapmanızı diliyorum.

Uzman Yazarlar