Konut alırken kat mülkiyeti ve kat irtifakına dikkat!


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 7506

Ev almayı düşünüyorsunuz hatta ev satın alırken bir miktar da konut kredisi kullanmak istiyorsanız dikkat! Satın alma işlemlerinde kat irtifakı, iskan belgesi ve kat mülkiyeti yükümlülüklerine dikkat edin.

Bu hafta ev satın alacakların çokça karşılaştığı kat irtifakı ve kat mülkiyeti hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Kat irtifakı olmayan eve kredi çıkmaz

Kat irtifakı inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde sizin almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demek. Yani siz diyelim ki 5.000 m2 bir arasa üzerinde 100 eşit daireden oluşan bir sitede 1 daire aldınız, yani sitenin 1/100'ü 50 m2 arsa sizin oluyor ve kart irtifakı tapusunda aldığınız daireye ait 50 m2 arsa olarak belirtiliyor. Tapu dairesinden alınan bu tapuda, ortada daire olmamasına rağmen, yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numaraları belediye tarafından belirleniyor.

Kısaca kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz başlamamış ya da inşaat halindeki ev için, müteahhit ile evi satın alan arasında yapılan karşılıklı bir anlaşmadır ve tapu dairesinden alınır.Tarafların bu belgeyle birbirleri hakkında yükümlülükleri vardır. Bu belgeyle binayı yapan binanın özellikleri, metrekaresi, modeli vs hakkında taahhüt verirken, evi satın alan da ödemeler konusunda söz vermiş olur.

Konut kredisi kullanırken bankalar kat irtifakı olmayan eve kredi vermezler. Kat irtifakı henüz inşatına başlanmamış ya da yeni başlanmış bir bina için alınan bir belgedir ve tapu dairesinden alınır.

Kat mülkiyeti almazsanız ceza ödersiniz

Bina bitmiş ve iskanı alınmışsa, bu kez kat mülkiyeti tapusu almanız gerekir. Bu da aslında sizin evin tam olarak sahibi olduğunuzu gösteren bir belgedir. Eviniz, daire numaranız net olarak belli olur. Kanunen ev satın aldığınızda 1 ya da 2 yıl içeriside kat mülkiyetine geçmeniz gerekir. Eğer geçmezseniz 1000 TL ceza ödersiniz. Bu arada kat mülkiyeti olmayan bir binanın yönetimi de zordur. Binada kat mülkiyeti yoksa bina harcamalarıyla ilgili bazı konulara katılmak istemeyen komşularınıza da yaptırım uygulamayamazsınız.

Kat irtifakı belgesindeki daireniz belediyede farklı görünebilir. Daha inşaat başlamadan hazırlandığı için zaman zaman sorun oluyor. Bu da komşunuzun sizin, sizin de komşunuz üzerinde bir dairede oturduğunuz anlamına gelebilir. Bu durumda trampa yani mal değişimi yapmak gerekir. Bu da ayrı bir işlem anlamına gelir.

Kat mülkiyeti masrafı 5-6 bini bulabilir

Kat irtifakı olan bir evin nadir de olsa iskan alamama durumu olabilir. Bu ihtimali de göz önünde bulundurak kat mülkiyeti tapusuna önem vermenizi hatırlatalım.

Tabii kat mülkiyeti tapusunu çıkarmanın mali yükümlülükleri de var. Semtine ve belediyesine göre değişse de fiyatlar İstanbul'da ortalama 5-6 bin lirayı bulabiliyor. Bu da ev alırken dikkat etmeniz gereken bir başka masraf kapısıdır.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2203 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (6)