Konut alırken faiz değil ev fiyatlarındaki artışa dikkat!

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Konut kredisi kullanarak ev satın almak isteyenlerin en büyük derdi faiz oranlarıdır. Beklentiler de faizlerin hep düşmesine yöneliktir. Hatta uzun süre faiz oranları yüksek diye ev alımını erteleyenler bile olabiliyor. Uzun yıllardır konut kredisi ve emlak piyasasını takip eden biri olarak belirteyim ki, ev satın alırken en çok konutun fiyatına dikkat etmeniz gerekir.

Ev fiyatları yıllık %20 oranında artıyor

Çünkü son yıllarda özellikle büyük kentlerde ev fiyatlarında yıllık yaklaşık %20 oranında artış var. Oysa ki konut kredisi faiz oranları daha durağan kalıyor. Hatta faiz oranı çok düştüğünde refinansman yapma şansınız da var. Örneğin geçen yıl yani 2014 yılı Temmuz ayında, Garanti Bankası'nın 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisinin aylık taksitleri %0,92 faiz oranıyla 1.379 TL, toplam geri ödemesi de yaklaşık 170.000 TL'ydi. Şimdilerde yine aynı bankadan yani Garanti Bankası'ndan 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi kullansanız aylık taksitleriniz 1.420 TL, toplam geri ödemeniz de 173.639 TL olacak. Yaklaşık aylık taksitlerde 40 TL'lik bir fark var.

Uygun fiyatlı ev bulursanız kaçırmayın

Satın alacağınız evin fiyatının yıllık yaklaşık % 20 oranında artığını hesaplarsanız beklemekle kazançlı çıkmış olmuyorsunuz. Yani geçen yıl 150.000 TL'ye satın aldığınız bu evin fiyatının 180.000 TL üzerine çıktığını hesaplarsak aslında aylık 40 TL kar yapacağım derken, 30.000 TL ya da 40.000 TL daha pahalıya ev satın almış oluyorsunuz. Bu yüzden benim tavsiyem ev satın alırken faiz oranlarından ziyade uygun ev bulmaya odaklanın. Hatta emsallerinden daha ucuza ev bulduysanız faiz oranları yüksek bile olsa çekinmeyin. Çünkü zaten faizler düştüğünde krediyi refinansman yapabilirsiniz. Ancak uygun evi bulmak her zaman mümkün olmayabilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar