• Anasayfa
  • Bilgi
  • Konut alacaklar en çok ikinci el evleri tercih etti

Konut alacaklar en çok ikinci el evleri tercih etti

tugbahacibayramoglu

İnşaat maliyetlerindeki artış ikinci el ev piyasasını hareketlendirdi. Sıfır evlere daha düşük oranda faiz uygulanmasına rağmen yükselen fiyatlar nedeniyle ikinci el evlere ilgi daha çok arttı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2020 yılı Ocak-Ağustos arası dönemde ikinci el evlerde satışlar %63,3 oranında arttı.

İçindekiler

Satılan evlerin yaklaşık %64’ü ikinci el ev

TÜİK’in aynı istatistiki araştırmasına göre düşük kredi faizi uygulanmasına rağmen sıfır evlerde yılın ilk 8 ayında artış %11,2 oranında oldu. İnsanların sıfır yerine, ikinci el evlere ilgi göstermesinin en büyük nedeni fiyat farkı. İnşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle sıfır ev fiyatları oldukça yükseldi. Arz talep dengesi nedeniyle fiyatlar daha da artınca alıcılar ikinci el evlere yöneldi. Yakın çevremde fiyat araştırması yaptım, sıfır evlerdeki ciddi fiyat artışını gören ev sahipleri de kendi evlerine yüksek fiyat istemeye başlamış.

Ev fiyatları düşer mi?

İstatistiği rakamlara göre ikinci el evlere ilgi daha büyük. Ancak fiyat artışı sürdüğü sürece ev fiyatları bu rakamlarda kalır mı? Bu soruya net yanıt vermek zor ancak çok değil, 3-4 ay öncesine göre fiyatlarını çok arttıran ev sahiplerinin evini ille de satmak zorundaysa bu rakamları aşağı çekeceğini öngörüyorum.

Enflasyon ve döviz artışı sürerse fiyatlar düşmez

Ancak döviz ve enflasyondaki artış böyle sürerse de ev fiyatları çok daha fazla gerilere de gitmez. Zaten son 2-3 yıl fiyatlarda pek bir oynama olmamıştı. Şimdi yükselen fiyatlar düşmese bile sabit kalabilir. Her şey biraz da piyasanın vereceği tepkilere göre şekillenecek. Eve talep devam ederse, fiyatlar yine gerilemez. Ancak gerek inşaat hammaddesi gerek inşaat çalışanı ücretlerini düşünürsek fiyatların bu yıl yine %30’ları bulan oranlarda artması beklenebilir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN