Vizesiz kayak rotaları

Vizesiz kayak rotaları

Ülkemizde de çok güzel kayak merkezleri var ancak mevsim biraz kısa sürdüğü için fiyatlar yoğun sezonda çok yüksek olabiliyor. Hem kaymak hem dağ havası almak hem de uygun fiyatlı bir yurt dışı tatili yapmak isterseniz vizesiz kayak merkezlerini keyfedebilirsiniz. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen direk pasaportlarınızla, hatta nüfus cüzdanlarınızla gezebileceğiniz kayak rotaları...

Atlasglobal Belgrad uçuşlarına başlıyor

Atlasglobal Belgrad uçuşlarına başlıyor

Vizesiz seyahat rotalarından Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a THY ve Pegasus'tan sonra Atlasglobal de uçmaya başlıyor. 29 Mart'ta başlayacak uçuşların fiyatları 75 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıktı. Belgrad'a isterseniz 330 dolara business class seçeneğiyle de uçabilirsiniz. Enuygun.com uçak bileti sayfasından dilerseniz hemen bilet satın alabilir ya da ön rezervasyon yapabilirsiniz.

Orta Avrupa'nın eğlence şehri Bratislava

Orta Avrupa'nın eğlence şehri Bratislava

Orta Avrupa'da şirin ama eğlenceli bir başkenti Bratislava, Çek Cumhuriyeti'nden ayrıldıktan sonra ayrı bir kimlik arayışına girmiş. Çevresindeki Prag, Viyana şehirleri gibi tarihi muhteşem yapılara sahip olmasa da eğlenceli bir şehir. Orta Avrupa'da kısa süreli bir tatil yapmak istiyorsanız ve fırsatınız varsa mutlaka Bratislava'ya uğrayın.

Altın şehir Prag

Altın şehir Prag

Avrupa'nın otantik havasını korumuş hala size Ortaçağ'da yaşıyormuşsunuz hissini veren müthiş estetik binalarıyla kendine hayran bıraktıran bir şehir Prag. II. Dünya Savaşı'nda neredeyse hiç zarar görmediği için de orta Avrupa'nın en orijinal şehirlerinden biri. Günümüzde de şehir neredeyse hiç değişmiyor. Bundan 15 yıl önce Beşiktaş'ın Sparta Prag ile oynadığı bir Avrupa kupası maçı için Prag'a gitmiştim. O günden bu yana şehirde değişen hiçbir şey yok. Statları bile aynı. Bunun ardında tarihe olan saygının da büyük etkisi var. Binaların öyle kafanıza göre rengini bile değiştiremiyorsunuz. Çok da turistik bir kent. Çünkü özellikle merkezinde her şey var. Tarihi yapılarından kalesinden aşağı inip ünlü Charles Köprüsü'nün üzerinden geçip merkeze rahatlıkla yürüyerek varabiliyorsunuz. Şehirde toplu ulaşım ağı yaygın ve kullanımı kolay olduğu ve aynı zamanda güvenli bir kent olduğu için gezmeniz kolay olacaktır.

Köprüler ve ışıklar şehri Budapeşte

Köprüler ve ışıklar şehri Budapeşte

Tuna nehri öyle bir akmış ki geçtiği tüm şehirlere ayrı bir ruh ve zenginlik vermiş. Budapeşte şehri de ortasından akan Tuna nehrinden tüm bu güzelliklerini almış. Şehirde tarih, doğal güzellik, köprüler ışıklar ne ararsanız var. Gündüzü de gecesi de ayrı bir güzel. Tuna’nın etrafındaki binaları öyle güzel ışıklandırmışlar ki tam hava karardığı anda Tuna’nın etrafında durup bu ışık şölenini seyretmek ayrı bir keyif. 1,5 asır boyunca Türk egemenliğinde kalmış şehirdeki önemli eserlerin çoğu ise Avusturya Macaristan imparatorluğu zamanında yapılmış eserler. Yine de Osmanlı’dan kalma cami, hamam gibi eserler bulmak mümkün. Hatta Galatasaray Lisesi’nin de kurucu olduğu kabul edilen Türk Ermiş Gül Baba Türbesi'ni bile gezebilirsiniz.

Cesky Krumlov'da masalsı bir yolculuk

Cesky Krumlov'da masalsı bir yolculuk

Oldum olası Ortaçağ kasabaları ya da şehirleri ilgimi çekmiştir. Avrupa özellikle de Orta Avrupa bu konuda çok güzel tarihi şehirlere ev sahipliği yapıyor. Çek Cumhuriyeti-Avusturya sınırında yer alan Çeski Krumlov da bunlardan birisi. Bu kasabada adeta masalsı bir yolculuk yapıyorsunuz. Çocukluğumuzun çizgi filmlerinde hikayelerinde anlatılan, resimlerini gördüğümüz o şahane kasabalardan biri Cesky Krumlov. Dar sokakları, tarihi yapıları, hiç bozulmamız mimarisi, sivri çatılı binaları, sarayı ve kalesiyle fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir yer. Avusturya’nın kuzeyindeyseniz ya da Prag turuna katıldıysanız Cesky Krumlov’u görmeden dönmeyin derim.

Kapıda vizeyle Yunan Adaları

Kapıda vizeyle Yunan Adaları

Kalabalık tatil yörelerinden sıkılanlar, Bodrum Çeşme gibi popüler yerlerde fiyatların pahalılığından şikayet edenler son yıllarda Yunan Adalarını tercih etmeye başladı. Bir de Yunanistan'ın Schengen vizesi olmayanlar için de kapıda vize kolaylığı sunması, talebi daha da çok arttırdı. Rodos, Kos, Meis, Sakız, Sisam, Sakız, Midilli gibi Yunan adalarını kapıda alabileceğiniz fazla prosedür içermeyen vizelerinizle kolayca gezebiliyorsunuz. Bodrum'dan Kos'a, Çeşme'den Sakız'a, Marmaris'ten Rodos'a, Ayvalık'tan Midilli'ye, Kaş'tan Meis'e ister günübirlik isterseniz de bir kaç gece konaklamalı gitmek mümkün. Nasıl mı?

Vizesiz Balkan Turu

Vizesiz Balkan Turu

Tatilinizi Osmanlı izleri taşıyan, doğa harikası, üstelik yeme içmenin ucuz olduğu ve en önemlisi de vize istenmeyen komşu ülkelerde geçirmeye ne dersiniz? Balkan turlarının popülaritesi gittikçe artıyor. Balkan turu yapıp da memnun kalmayanı duymadım. Pek çoğumuzun belki de bir parçası var oralarda, hatta uzaktan akrabaları. Osmanlı’nın 500 yıl hakimiyet kurduğu bu topraklar bugün bu koca imparatorluktan nice izler taşıyor. En önemlisi de Sırbistan, Makedonya, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Arnavutluk gibi ülkeler Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Size anne ve babası o topraklarda doğmuş biri olarak seyahat tüyoları aktarmak istiyorum.

Kışın yaz tatili yapabileceğiniz 7 ülke

Kışın yaz tatili yapabileceğiniz 7 ülke

Bizler kuzey yarımkürede kış mevsimini yaşarken, güney yarımküredekiler ya da ekvator yakını ülkelerde yaşayanlar, yazın keyfini sürüyorlar. Soğuktan sıkıldıysanız, alternatif bir tatil arıyorsanız, kışın yaz tatili yapabileceğiniz harika yerler var. Üstelik bu ülkelerin pek çoğu, Türk vatandaşlarından vize de istemiyor. İşte kışın yaz tatili yapabileceğiniz 7 ülke…

Dünya genelinde en ilginç 7 yılbaşı geleneği

Dünya genelinde en ilginç 7 yılbaşı geleneği

Dünya üzerinde çok farklı yılbaşı gelenekleri var. Ateş toplarından mezarlıkta gecelemeye, karlı göl sularına girmeye, hatta ayı postu giymeye kadar çok çeşitli gelenekler var. Yeni yıla farklı bir başlangıç yapmak istiyorsanız hala geç değil. Dünyadaki ilginç yılbaşı geleneklerine göz atıp kendinize alternatif bir tatil rotası çizebilirsiniz.

x