Ticari kredilerde eş kefaleti kalkıyor

Çok tartışılan ticari kredilerde eş kefaleti kalkıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, işadamlarından, esnaftan gelen tepkiler nedeniyle ticari kredilerinde eş kefaletinin kalkması için yasal bir düzenleme yaptıklarını ve bunu meclise gönderdiklerini açıkladı.

Devamını Gör

Faiz artışı kredileri nasıl etkileyecek?

Ekonomide çalkantılı günler yaşıyoruz. Bir türlü durdurulamayan doların yükselişine Merkez Bankası, beklentilerin de üzerinde ciddi bir faiz artışıyla ‘dur’ demeye çalıştı. Merkez Bankası gecelik borç verme faiz oranını %7,75’ten %12’ye, borçlanma faiz oranını ise %3,5’ten %8’e yükseltti. Haftalık repo faiz oranını ise %10’a çıkarttı.

Devamını Gör

Kredilerle ilgili yeni düzenlemeler

Ekonomi Koordinasyon Kurulu kredi ve kredi kartlarıyla ilgili çok sayıda yeni düzenleme kararı aldı. Buna göre ihtiyaç kredilerinde vade sayısı 48 aya kadar çıkartılacak. Konut kredilerinde kredi kullanmak için istenen %25 peşinat şartı %20'ye düşürülürken, kredi kartıyla taksitli alışverişte ise yeniden 12 aya kadar varan taksit imkanı sunulacak.

Devamını Gör

Hediye karta taksit kalktı, şirket kartına ise taksit geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), hediye çeki, hediye kart gibi somut bir mal alımı içermeyen ürünlerden taksiti kaldırırken, şirket kartlarına taksit yasağı uygulanmayacak. Buna göre normal vatandaşa yasak olan kuyumcu, akaryakıt, gıda ve yemek harcamaları gibi ürünler için geçerli olan taksit yasağı, şirket kartlarına uygulanmayacak.

Devamını Gör