Yeni çipli pasaportların özellikleri

Yeni çipli pasaportların özellikleri

TC kimlik kartlarındaki gibi baskılı çipli polikarbon malzemeden yapılan yeni pasaportların dağıtımı sürüyor. Avrupa Birliği vize serbestliği kriterlerine uygun olarak hazırlanan yeni pasaportlarda kişinin adı, doğum tarihi ve yeri, uyruğu, parmak izi gibi tüm bilgileri yonga olarak adlandırılan çiplerde saklı tutuluyor.

Gri pasaport nedir?

Gri pasaport nedir?

Gri pasaport, 5682 sayılı kanun gereğince, yurt dışına devlet hizmeti için gidenlere, sadece görev sürelerini kapsayacak süre için verilen, birçok ülkeye vize almaya gerek duymaksızın girme olanağı tanıyan pasaport türüdür. Diplomatik (kırmızı) veya hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesi mümkün olmayan kişilere verilir.

Yeşil pasaport nedir?

Yeşil pasaport nedir?

Yeşil pasaport, 5 yıl geçerliliğe sahip olan, sözleşmeli devlet memurları ile eski bürokratlara verilen ve standart pasaporta göre daha fazla ülkeye vizesiz giriş hakkı tanıyan pasaporttur. Hususi pasaport olarak da adlandırılır.

Transit vize nedir?

Transit vize nedir?

Transit vize, bir ülkeye giderken, başka bir ülkeden aktarma yapılması gerektiği durumlarda, aktarma yapılan ülkenin sınırlarından geçebilmek için istenen kısa süreli vize türüdür. Aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak olan ülkenin transit vize isteyip istemediği mutlaka kontrol edilmelidir. Transit vize talebi ülkeden ülkeye ve aktarma sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Çin'den elektronik vize kolaylığı

Çin'den elektronik vize kolaylığı

Çin'in Türk vatandaşlarına internetten elektronik vize başvurusu getirdiği ve ticareti vizelerde davet mektubu zorunluluğunu kaldırdığı açıklandı.

ABD'nin vize yasağı kalktı

ABD'nin vize yasağı kalktı

Geçtiğimiz aylarda Türk vatandaşlarına yönelik vize işlemlerini askıya alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yeniden vize vermeye başladığını açıkladı.

ABD vizesi için randevu en erken 2019 Ocak'ta

ABD vizesi için randevu en erken 2019 Ocak'ta

Bir süre önce Türk vatandaşları için vize işlemlerini askıya alan Amerika Birleşik Devletleri, vize için en erken 2019’da randevu verebileceklerini açıkladı.

Fransa'dan ekspres vize müjdesi

Fransa'dan ekspres vize müjdesi

Schengen vizesi alımı da aldıktan sonra beklemesi de bir derttir. Bilirsiniz bir sürü evrak, formalite derken bir de vize randevusu sonrası da vizeyi almak için beklemek gerekir. Fransa işte bu konuda Türk vatandaşlarını da ilgilendiren bir kolaylığa imza attı. Fransa Türkiye, Endonezya ve Singapur vatandaşlarının 48 saatte vize almasını kolaylaştıracak işlemleri yılbaşına kadar başlatacağını açıkladı.

Amerika vizesi nasıl alınır?

Amerika vizesi nasıl alınır?

ABD turist vizesine başvurmadan önce gerekli evrakları hazırlayabileceğinizden ve pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olmalısınız. Yalnız pasaportunuzun geçerli olması yeterli olmayabilir, en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir, buna dikkat etmeyi unutmamalısınız. Aksi takdirde, pasaportunuz kabul edilmeyecektir.

İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır?

İngiltere vizesi alırken bilmeniz gereken ilk husus, İngiltere’nin Schengen ülkelerinden biri olmadığıdır. Bu nedenle, Schengen vizesi İngiltere’ye girebilmenizi sağlamayacaktır. İngiltere, vize başvuruları için konsolosluklarının anlaşmalı oldukları vize işlem merkezleri Worldbridge ile çalışmaktadır. Başvurularınızı sadece İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Adana ve Antalya’da bulunan Worldbridge vize işlem merkezlerinden yapabilirsiniz. Kararlar ise İstanbul’da bulunan İngiltere Büyükelçiliği konsolosluk birimi tarafından verilmektedir.

x