Konutta KDV'ye yeni düzenleme

Konutta KDV değişikliği yürürlüğe girdi. Artık evin metrekaresine göre değil, arsanın birim fiyatına göre KDV alınacak. Resmi Gazete'nin 1 Ocak sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni konut alımlarında önemli bir KDV değişikliğine gidildi.

Devamını Gör

Konutta Gelir Vergisi'nde değişiklik

Yeni hazırlanan Gelir Vergisi Yasası’na göre evini büyütmek ya da daha konforlu hale getirmek için 5 yıl içinde evini satanlardan gelir vergisi alınmayacak. Buna göre yeni bir ev satın aldıktan sonra 5 yıl içinde satıp kendinize satış tarihinden itibaren bir yıl içinde yeni bir ev almanız durumunda sizi gelir vergisine tabi tutmuyor.

Devamını Gör

Isı yalıtımı yaptıran ev sahibine vergi teşviki

Isı yalıtımını teşvik etmeyi planlayan hükümet, vergi avantajı sağlamak için kolları sıvadı. Buna göre kiradaki evine ısı yalıtımı, izolasyon, enerji tasarrufu ve depreme karşı güçlendirme gibi harcamalar yapan ev sahipleri, bu harcamalarını beyan ederlerse ödedikleri vergiden düşebilecekler.

Devamını Gör

Vergi affından kimler yararlanabilir

Vergi borcu olanlara af çıktı. Prim borcu olup emekli olamayanlar, trafik, askerlik, seçim, karayolu geçiş ücreti, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi ya da SGK ve belediyelere borcu olanlar borçlarını yeniden yapılandırabilecek.

Devamını Gör