Kalp hastalarının uçak yolculuğu öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Kalp hastalarının uçak yolculuğu öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Uçak yolculuğu ve özellikle de uzun mesafeli uçuşlar metabolizmamızda birtakım değişikliklere neden oluyor. Biz etkisini pek hissetmiyoruz ancak artan basınç nedeniyle damarlarımız büzüşüyor, kan basıncımız yükseliyor, normalden daha çok sıvı kaybediyoruz. Özellikle kalp rahatsızlığı olanlar bu tip etkilere daha açık ve hassas oldukları için uçak yolculuğu yapmadan önce bazı hususlara dikkat etmeleri gerekiyor. Uçuş öncesi ve esnasında bu gerekli tedbirleri alanlar, riski asgari düzeye indirerek rahat bir yolculuk gerçekleştirebiliyor.

Diyabet hastalarının uçuş öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Diyabet hastalarının uçuş öncesi ve esnasında yapması gerekenler

Uçak yolculuğu çoğumuz için keyifli ve heyecan verici bir deneyim. Ancak tüm hayatınızı etkileyen diyabet gibi kronik bir rahatsızlığınız varsa uçmadan önce mutlaka birtakım önlemler almanız gerekiyor. Bu önlemler uçuşunuzu daha konforlu hale getireceği gibi olası riskli durumlarda hayat kurtarıcı da olabiliyor. Özellikle uzun, aktarmalı ve okyanus ötesi uçuşlarda bunlara dikkat etmek daha da hayati bir boyut kazanıyor. Siz de diyabet hastasıysanız, yola çıkmadan önce bunlara dikkat ederek daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz:

Havayollarının hamile yolcu kabul prosedürleri

Havayollarının hamile yolcu kabul prosedürleri

Hamilesiniz ve uçakla seyahat etmek istiyorsunuz. Biletinizi aldınız, valiziniz hazır. Peki havayolu şirketlerinin hamile yolculara ilişkin prosedürleri olduğunu ve bunlara uymazsanız uçuşa kabul edilmeyeceğinizi biliyor musunuz? Üstelik sorunlu bir hamilelik yaşıyorsanız bu kurallara dikkat etmek, siz ve bebeğinizin sağlığı açısından da oldukça önemli. Uçuş günü tatsız bir sürprizle karşılaşmamak, uçağın kapısından dönmemek için havayolu şirketlerinin uyguladığı bu prosedürleri bilmenizde fayda var. İşte o prosedürler ve uçuştan önce hazırlamanız gereken belgeler:

Havayollarının bebek ve çocuk yolcu kabul prosedürleri

Havayollarının bebek ve çocuk yolcu kabul prosedürleri

Uçakla seyahat etmek artık hepimiz için neredeyse sıradanlaştı. Bir yetişkin olarak uçuş kurallarını, haklarımızı, hangi durumda neler olabileceğini az çok biliyoruz; peki ya çocuğumuzunkini. Çocuklarınızı alıp tatile çıkacaksınız ya da daha da önemlisi siz gidemiyorsunuz ama onu tatile, sevdiklerinizin yanına göndermek istiyorsunuz. Her havayolunun kendine özgü, bebek ve çocuk yolculara ilişkin prosedürleri, uçağa kabul şartları ve yolcu hakları var. Çocuğunuzun uçakla seyahat etmesi için tüm bunları bilmeniz ve uçuş gününden önce ilgili işlemleri yapmanız gerekiyor. İşte çocuğunuzun yaşına göre o kurallar ve yapmanız gerekenler:

Öğrenci, çocuk, bebek, 65 yaş ve üzeri yolcularda indirim için aranan şartlar nelerdir?

Öğrenci, çocuk, bebek, 65 yaş ve üzeri yolcularda indirim için aranan şartlar nelerdir?

Öğrenci sınıfında, 13 yaşından gün almış, 25 yaşından gün almamış öğrenciler yer almaktadır. İndirim işaretlemiş olmanıza rağmen indirim alınamayan ücretler promosyonel ücretlerdir. İndirimden yararlanabilmek için havalimanında kimlik ibraz edilmesi zorunludur.

Hasta ve engelliler için uçak yolculuğu

Hasta ve engelliler için uçak yolculuğu

Hasta ya da engelli bir kişinin uçakla yolculuk etmesi için bazı şartlar gerekir. Bu şartlar havayolu firmalarına göre değişiklik gösterse de belli başlı şartlar pek çok firma için gereklidir. Bunların başında doktor raporu geliyor. Hastanın uçakla seyahat edebileceğine dair doktor raporunuz varsa sıkıntı yaşamazsınız, aksi taktirde uçağa binmek üzere iken havayolu yetkilileri sizin uçmanıza izin vermeyebilir ve sıkıntılı bir durumla karşılaşabilirsiniz.

x