Trafik sigortasına yeni kurallar

Trafik sigortasına yeni kurallar

1 Haziran 2015 itibariyle trafik sigortasında yeni düzenlemeler uygulamaya geçti. Buna göre alkollü araç kullananın hasar durumu sigorta tarafından karşılanmayacak. İşte yürürlüğe giren yeni uygulamaya göre aranacak şartlar.

Trafik sigortasında sınırsız teminat imkânı

Trafik sigortasında sınırsız teminat imkânı

Tüm araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu trafik sigortası, sigortalılara aslında sınırsız teminat imkânı sunuyor. Her ne kadar kaza başına bir teminat limiti belirlenmiş olsa da poliçede kaza sayısı limiti belirtilmediği için poliçe vadesi boyunca yapılacak tüm kazalar trafik sigortası ile güvence altında! Üstelik her seferinde aynı teminat ile… Hal böyle olunca trafik sigortasının sınırsız teminat imkânı sunduğunu söylemek mümkün!

Trafik sigortasında yenilik

Trafik sigortasında yenilik

Henüz üzerinde çalışılıyor olsa da planlanan yenilik ile trafik kazası mağdurları, kendi zararlarını karşı tarafın sigorta şirketinden değil kendi sigorta şirketinden alabilecek. Yeni sistemin sigortalıya daha hızlı tazmin süreci yaşatması, sigortacılara ise daha az iş yükü ve daha az gider olarak katkı sağlaması planlanıyor.

Trafik sigortasında tam serbest dönem başlıyor

Trafik sigortasında tam serbest dönem başlıyor

Trafik sigortasındaki prim artışlarının yüksekliğinden söz etmiş ve bu konuyla ilgili bültenimiz geniş yankı bulmuştu. Trafik sigortalarında yeni düzenlemeyle artık hasarsızlık indiriminden prim artış oranı ve illere göre prim oranlarına kadar her şeyi artık Hazine değil, sigorta şirketleri kendileri belirleyecek.

Trafik sigortasında rehber tarife de zamlandı

Trafik sigortasında rehber tarife de zamlandı

Tarife uygulamaları yönetmeliğinde yapılan değişiklik sonrası trafik sigortasında fiyatların nasıl şekilleneceği tartışılırken bir zam da “Temmuz ayı Trafik Sigorta Rehber Tarifesi” ’nde görüldü. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, 01.07.2013 tarihli trafik sigortası rehber tarifesine illere göre değişmekle birlikte Ocak ayına göre yaklaşık yüzde 10 oranında artış yapıldı.

Kaza yapan 2 araçtan birinin kaskosu yok

Kaza yapan 2 araçtan birinin kaskosu yok

Her dört araçtan yalnızca birinin kaskosu bulunduğu Türkiye’de kasko yaptırma oranı oldukça düşük bulunuyor. Otomobillerde kasko sahiplik oranı biraz daha yüksek olsa da kabaca üç otomobilden sadece birinin kaskosu olduğunu söyleyebiliriz. Zorunlu olmadığı için kaskoya da sigortaya da yeterince önem vermediğimiz doğru

Trafik sigortası primleri  sektörde ilk sıraya yükseldi

Trafik sigortası primleri sektörde ilk sıraya yükseldi

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, sigorta sektörü artık en çok trafik sigortalarından prim üretiyor. Sektörde daha önce en çok prim üretilen sigorta türü kasko iken, zorunlu trafik sigortalarına yapılan zamların ardından sıralama değişti. 2013 yılının ilk çeyreğinde, sigorta sektöründe trafik sigortalarından yazılan toplam prim ilk kez kaskoyu geçti.

Trafik sigortası yaptırmayana SMS ile uyarı

Trafik sigortası yaptırmayana SMS ile uyarı

Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmadıysanız dikkatli olun. Emniyet Genel Müdürlüğü Zorunlu Trafik sigortası için devreye girdi ve Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nden (TRAMER) sigortasız araçların bilgisini aldı. Bu bilgiler 81 ilin valiliğine iletildi. Buna göre sigortasız araçlar tespit edilerek ceza kesilecek.

Kaza olunca eksikliği en çok hissedilen sigorta: Kasko

Kaza olunca eksikliği en çok hissedilen sigorta: Kasko

Yaklaşık 17 milyon araç bulunan Türkiye’de günde ortalama 12 bin kasko poliçesi düzenleniyor ve 2012 yılsonu itibariyle 4,7 milyon araç trafiğe kasko sigorta güvencesi ile çıkıyor. Geriye kalan 12 milyondan fazla aracın ise çarpma, çalınma ya da yanma gibi belli başlı risklere karşı güvencesi bulunmuyor.

Her dört kaskodan biri kredi nedeniyle yapılıyor

Her dört kaskodan biri kredi nedeniyle yapılıyor

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre sigortalı sayısındaki artışın bireysel kredi artışı ile yakından ilişkisi var. Türkiye’de mevcut kasko poliçelerinin yüzde 25’e yakını bireysel kredilere bağlı sigortalardan oluşurken, konut sigortasında bu oran yüzde 50’yi, hayat sigortasında ise yüzde 80’i aşıyor.

x