Otomobil kredisi stoğu 30 milyara yaklaştı!

Hükümetin ekonomik tedbirler kapsamında otomotiv sektörü üzerinde uygulamaya aldığı Özel Tüketim Vergi artışı sektörü etkiledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin ocak ayı raporuna göre, Türkiye otomotiv pazarında, 2012 yılı ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı 29 bin 545 adet olarak gerçekleşti. 44 bin 892 adet olan 2011 yılı ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 34,2 oranında azaldı. Türkiye Otomotiv pazarında, ocak ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,2 oranında gerileyerek, 29 bin 545 adet olarak gerçekleşti. 2012 yılı Ocak ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,4 azalarak 21 bin 77 adet oldu. Hafif ticari araç pazarı ise geçen yılın ocak ayına göre yüzde 43,6 gerileyerek 8 bin 468 adet seviyesinde gerçekleşti. Geçen yıl yapılan ÖTV artışının etkisiyle 1600cc altı otomobillerin payı yüzde 89'dan yüzde 91'e artarken, 1600-2000cc aralığındaki otomobillerin payı yüzde 9'dan yüzde 8'e, 2000cc üstü otomobillerin payı da yüzde 2'den yüzde 1'e geriledi.

Devamını Gör

Otomobil alırken taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi!

Mevcut koşullarda taşıt kredileri ile ihtiyaç kredilerinin faiz oranları birbirlerine çok yakın seyrediyor. Üstelik ihtiyaç kredilerinde de taşıtta olduğu gibi 48 hatta 60 aya varabilen vadeler sözkonusu. Bu sebeple ilk kez otomobil alacaklar ya da aracını yenilemeyi düşünenler için ihtiyaç kredileri, taşıt kredilerine alternatif oluşturuyor. Hatta bazen daha avantajlı duruma geçiyor.Taşıt ile ihtiyaç kredisindeki en önemli fark teminattır. Taşıt kredilerinde teminat, krediye konu olan taşıtın üzerine konulan banka lehine rehindir. Araç, kredi tamamen ödenene dek bankaya rehnedilir. İhtiyaç kredilerinde ise genellikle teminat gerekli değildir. Sadece çok gerekli durumlarda kefil istenmektedir. Üstelik taşıt kredilerinde genel uygulama da aracın kaskosunun da olması beklenir. Kasko her ne kadar gerekli olsa da kredinin maliyetini arttırdığı şeklinde de yorumlanabilmektedir.

Devamını Gör

Otomobilde yaz kampanyaları

Yaz sezonunda durgunluk yaşayan otomobil şirketleri, satışları arttırmak için kampanyalar düzenledi. Toyata, Ford, Mercedes, Nissan ve Borusan düzenledikleri kampanyalarla yaz sezonu satışlarını arttırmayı hedefliyor.

Devamını Gör

ÖTV zammı ikinci el otomobile yaradı

Sıfır otomobillere uygulanan %15’lik ÖTV zammı, ikinci el otomobil piyasasını hareketlendirdi. 1 Ocak’ta yürürlüğe giren yeni zam oranları sıfır otomobillerin fiyatını bir anda yükseltti. İlk hafta bazı otomobil firmaları internet sitelerinde fiyat vermemeyi bile tercih etti. Bu artış sıfır otomobil fiyatını yükseltince bir anda ikinci el araç satışlarında ve ikinci el otomobil satın almak isteyenlerde yükseliş oldu.

Devamını Gör