Yeni yılda tasarruf etme hayali, kilo vermenin önüne geçti

Yeni yılda tasarruf etme hayali, kilo vermenin önüne geçti

ING Grubu’nun 14 Avrupa ülkesindeki 14 bin kişi ile gerçekleştirdiği ankete göre 2013’ün tasarruf yılı olması bekleniyor. Katılımcıların 2013 beklentilerinin değerlendirildiği bu ankette “finansal kararlar” bu yıl ; “kilo vermek” ya da “kötü alışkanlıkları bırakmak” gibi akla ilk gelen hedeflerin önünde yer aldı. Anketin Türkiye tarafında ise her iki katılımcıdan birinin 2013’te bütçesini daha iyi yönetmek istediği ortaya çıktı.

Tasarruf etmenin 101 yolu

Tasarruf etmenin 101 yolu

Bu devirde tasarruf etmek kolay değil diyenler, hazırladığımız tasarruf etmenin 101 yolu listesindeki maddeleri tekrar gözden geçirerek nerede yanlış yaptıklarını bulabilirler.

Para ile ilgili en sık yapılan 5 hata!

Para ile ilgili en sık yapılan 5 hata!

Enuygun.com ziyaretçileri her ay 1.5 milyondan fazla kredi karşılaştırması yapıyor. Bunların arasında en çok ilgi gören kredi türü ise ihtiyaç kredileri! İhtiyaç kredileri, bazen tatil hatta bazen taşıt alımı için kullanılıyor olsa da en çok borçları yeniden yapılandırmak için tercih ediliyor. Peki insanlar neden sürekli kredi çekmek zorunda kalıyor?

Hesap Bakım Ücreti Nedir?

Hesap Bakım Ücreti Nedir?

Hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı derken bir türlü çözülemeyen bu masraflara şimdi de “Hesap bakım ücreti” adı altında yeni bir kesinti daha eklendi.

10 kişiden dokuzunun tasarrufu yok!

10 kişiden dokuzunun tasarrufu yok!

ING Bank’ın girişimi ile hazırlanan “Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması” sonuçlarına göre 18 yaş üstü nüfusunun sadece yüzde 10’u tasarruf hesabına sahip. Yani yaklaşık olarak her on kişiden dokuzunun birikimi bulunmuyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ise hane halkının tasarruf oranları son birkaç yıldır düşüyor. Bunun en önemli nedeni ise harcanabilir gelirin tüketime yönelmesi…

BES’in cazibesi artıyor!

BES’in cazibesi artıyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi’ni eski haliyle bile sonuna kadar desteklerken, uygulamaya konulması planlanan teşviklerle BES’in vazgeçilmez yatırım araçları listesine girmeye aday olacağını şimdiden hissedebiliyorum. Kanımca bireysel emekliliğe dâhil olmayan kalmayacak. Birazdan yenilikleri de anlatacağım ama bana göre sistemin tek başına geleceğe yönelik tasarrufu teşvik etme misyonu bile yeterince cezbedici…

Yatırımcılar Suriye riskini göze almalı!

Yatırımcılar Suriye riskini göze almalı!

Piyasalar son haftalarda oldukça tatsız ve gergin günler geçiriyor. Makro ekonomik verilerden büyüme rakamları ve mikro bazda şirketlerin bilanço rakamlarının ardından yükseliş trendine girmeye çalışan borsalar şu günlerde kararsız seyir izliyor. Bu da düşüşün yaşanabileceğine gösterge oluyor. Bu beklentinin altında yatan temel sebep ise Suriye ile olan gerginlik. Suriye konusunda olan belirsizlik, yatırımcıları oldukça rahatsız ediyor. Suriye Dostları’nın İstanbul’da gerçekleştirdiği toplantı ile gerginlik çeperine İran’ın da dahil olması bu yöndeki soruları artırmış durumda. Bölgede Suriye kaynaklı gerilim yatırımlarını orta ve uzun vade planlayan yatırımcılar için daha da ön plana çıkıyor. Gerginlik çıkmaza girerse petrol fiyatları yükselir

e-haciz başladı!

e-haciz başladı!

Gelir idaresi e-haciz yoluyla öğrenim kredisi borçlularından alacaklarını tahsil etme kararı aldı. Maliye'nin Türkiye'deki bütün bankaların bulunduğu ortak havuza gönderdiği elektronik hacizle tahsil uygulaması başladı. Okul bittikten sonra öğrenim kredisi borcunu ödeme, yapılandırma imkanlarını kullanmayanlar dikkat! Önce uyarı sonra haciz Devlete ve kurumlara borcu olanlara öncelikle uyarı mektubu gönderiliyor. Mektubun ardından verilen süre içinde yapılandırma ya da taksitlendirme yapmayan vatandaşların banka hesabı olup olmadığı Bankalararası Kurul ile tespit ediliyor. Bankalarda maaş, mevduat hesabı bulunanlar için online elektronik tahsilat tebliği yapılıyor. Tebliğin ardından, hesaptaki para bloke edilerek vergi dairesine EFT işlemi gerçekleştiriliyor.

Sizin CEO'dan ne farkınız var?

Sizin CEO'dan ne farkınız var?

Evinizi bir CEO gibi yönetmeniz istense ne kadar zorlanırdınız? Bana sorarsanız neredeyse hiç zorlanmayacağınızı söylerim... Eğer hem iş hem ev işleri odaklıysanız üstüne çocuklarınız ile olan ilişkileriniz de eklenmişse, sizden profesyonelini markette bulmak zor olurdu! Yine de neymiş bu CEO ile benzer özelliklerim diyenler için bir liste hazırladık: Çözüm odaklısınız

Satınalma kararınızı verirken analiz yapın

Satınalma kararınızı verirken analiz yapın

Bazı markalar vardır ki, bütçede onlar için yer açılır. Olmazsa olmaz değillerdir belki ancak satın alma kararı verirken sormanız gereken sorulara verilen cevaplar sayesinde alınması uygun bulunabilir. Literatüre girecek olsa buna ‘ lovemark ‘ denir. Müşterilerinin ona kayıtsız şartsız bağlandıkları üst düzey markalardır, müşterisiyle arasında aşka benzer bir bağ kuran markalardır. Herkesin de bir lovemark’ı vardır. Apple, Starbucks, Armani, Dolce&Gabbana, Harley Davidson gibi markaları bu sevdaya örnek gösterebiliriz. Faydası çok üst düzey olmayabilir, diğerlerinden artısı çok fazla olmayabilir ancak bazı kişiler için bağlılık derecesinde sevilen markalar olabilir. Bu markanın ürünlerini almak için insanlar kendilerine hedef koyabilirler. Eğer ki bütçe dengesini sarsmadan, ne olursa olsun alacağım diye alışveriş hastası olmadığınız takdirde, lovemark’ınızın olması taraftarıyım. Çünkü lovemark sayesinde insan kendisine finansal hedef koyabilir. Ben sevdalısı olduğu bu markanın, şu ürününü illa ki alacağım diye bir hedef koyduğu takdirde harcamalarını ona göre düzenleyip, birikimini yaptığı zaman o ürünü almak için adım atabilir. Bu da bütçe yönetimi için faydalı olabilir.

x