Uzun hafta sonu tatili için öneri: Umman

Uzun hafta sonu tatili için öneri: Umman

Geçtiğimiz hafta 4 günlük bir Umman tatili yaptık. Umman Arap Yarımadası’nın güney ucunda yaklaşık 4,5 milyonluk bir ülke. Umman’ı hiç tanımadığım için biraz çekinerek gittim ama korktuğumun aksine çok güzel bir dört gün geçirdik.

Uçak bileti hizmet bedeli nedir?

Uçak bileti hizmet bedeli nedir?

Uçak Bileti hizmet Bedeli, bilet alım sırasında, bilet alınan havayolu veya firmanın hizmetine karşılık tahsil edilen ücrettir. Yolculara 7 gün 24 saat boyunca verilen kesintisiz hizmetin devamı için alınır. İptal edilen biletlerde, iptal talebi yolcu kaynaklı ise hizmet bedeli iadesi yapılmaz.

Esnek bilet nedir?

Esnek bilet nedir?

Esnek bilet, ücret olarak promosyon uçak biletlerine göre daha pahalı olan ancak belli kurallar ve kesintiler dahilinde iptal ve değişiklik yapılabilen biletlerdir.

Mobil biniş kartı nedir?

Mobil biniş kartı nedir?

Mobil biniş kartı (barkod) Bagajı olmayan misafirlerin hem web sitesi hem de mobil platformlardan yapabilecekleri check-in işlemlerinde temin edilebilen, hızlıca güvenlik alanını geçme olanağı sağlayan bir QR koddur.

Opsiyonlu rezervasyon nedir?

Opsiyonlu rezervasyon nedir?

Opsiyonlu rezervasyon, havayolunun belirlediği süreye kadar satın alınması gereken ve satın alınmadığı taktirde verilen süre sonunda otomatik olarak iptal olacak olan rezervasyondur. Havayolu tarafından verilen opsiyon süreleri uzatılamaz. Ayrıca aynı uçuş için birden fazla opsiyon alınır ise havayolları uçuşta satışa engel olunması gerekçesi ile tüm opsiyonları iptal edebilir.

Transit vize nedir?

Transit vize nedir?

Transit vize, bir ülkeye giderken, başka bir ülkeden aktarma yapılması gerektiği durumlarda, aktarma yapılan ülkenin sınırlarından geçebilmek için istenen kısa süreli vize türüdür. Aktarmalı uçuşlarda aktarma yapılacak olan ülkenin transit vize isteyip istemediği mutlaka kontrol edilmelidir. Transit vize talebi ülkeden ülkeye ve aktarma sürelerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Açık bilet nedir?

Açık bilet nedir?

Açık bilet, herhangi bir tarihi olmayan, yolcunun bileti satın aldığı andan itibaren 1 yıl içerisinde dilediği zaman kullanabileceği seyahat biletidir. Bilet açık bilet olarak kesilemez. Önce belirli tarihe kesilip değişiklik kuralları içerisinde açık hale getirilir. Bilete tarih verilmek istendiğinde, seyahat tarihinin önceden ilgili firma üzerinden onaylanması gerekir.

Muvaffakatname nedir? Hangi durumlarda gerekir?

Muvaffakatname nedir? Hangi durumlarda gerekir?

Kıbrıs (Ercan) ve yurt dışı uçuşlarında reşit olmayan (18 yaş altı) yolcular, tek başlarına seyahat ediyorlar ise anne ve babanın ya da velayeti kanunî temsilcilerde ise kanuni temsilcinin noter onaylı izinleri durumunda uçuşlarını gerçekleştirebilirler.

Bilet sınıfları neyi ifade eder?

Bilet sınıfları neyi ifade eder?

Promosyon sınıfına dahil olan biletlerde herhangi bir İptal, iade ve değişiklik yapılamaz. Ekonomi kategorisinde iptal, iade ve değişiklik koşulları havayolunun kurallarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Uçak bileti aldım ancak uçağa alınmadım. Bana overbook olduğunu söylediler. Overbook nedir?

Uçak bileti aldım ancak uçağa alınmadım. Bana overbook olduğunu söylediler. Overbook nedir?

Overbook, tamamen havayolu şirketinin inisiyatifinde olan bir durumdur. Her uçuşta, uçuşa gelmeyen bazı yolcular olabilir. Bu durumun istatistiki olarak gerçekleşeceğini öngören havayolu, uçaktaki koltuk sayısından daha fazla bilet satışı yapabilir. Uçakta fazla koltuk satışı olduğu zaman kontuar erken kapatılır ve yolcu, bileti olsa bile uçuşa alınmaz.

x