Salvador Dali'nin izinden Figueres ve Girona

Salvador Dali'nin izinden Figueres ve Girona

İspanya’da Barselona’ya yakın Fransa sınırındaki iki kent Figueres ve Girona, tarihi ve sanat eserleriyle çok dikkat çeken iki şehir. Hele ki Salvador Dali’ye hayran biriyseniz yolunuz mutlaka Figueres’e düşsün. Buradaki Salvodar Dali Müzesi, sanatla uğraşanların mutlaka görmesi gereken bir yer.

Su yolllarıyla baş döndüren 7 olağanüstü şehir

Su yolllarıyla baş döndüren 7 olağanüstü şehir

Bir şehri her zaman daha güzel yapan bir şey varsa o da tam ortasından geçen bir nehir veya sokaklarını bölen tarihi kanallardır. Üstelik dünyada öyle yerler var ki su yollarının oluşturduğu nefes kesen manzaralarla ziyaret eden herkesi hayran bırakıyor. Su yollarıyla gezginlerin başını döndüren bu rotalar arasında Türkiye'den hangi şehir var dersiniz?

Çocuklarla Eskişehir turu

Çocuklarla Eskişehir turu

Hafta sonları değişik aktiviteler yapmak ya da çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirmek istiyorsanız, günübirlik ya da bir gece konaklamalı geziler yapabilirsiniz. Geçtiğimiz hafta sonunu ben de oğlumla birlikte Eskişehir’de geçirdim. Grubumuzda 3 ile 8 yaş aralığında başka çocuklarda vardı. İnanın çocuklar da çok eğlendiler ve gezmekten hiç yorulmadılar. İşte Türkiye’nin yeşil bol, müzeleri ve parklarıyla dikkat çeken kenti Eskişehir gezisinden notlar...

Bu yaz mutlaka yürümeniz gereken 5 harika yol

Bu yaz mutlaka yürümeniz gereken 5 harika yol

Şehir yaşamının karmaşasından ve stresinden uzaklaşarak doğanın kalbine doğru macera dolu bir yürüyüşe kim hayır diyebilir? Ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları tarihi ve doğal güzellikleriyle baş döndüren yürüyüş yollarıyla gezginlere tatil yaparken aynı zamanda huzurlu bir kaçamak fırsatı sunuyor. Rotanızı seçin ve sırt çantanızı alıp yollara düşmeye hazır olun.

55 TL'den başlayan Ramazan fırsatları

55 TL'den başlayan Ramazan fırsatları

Ramazan ayında ailenizle ve sevdiklerinizle bir arada olmak isterseniz yurt içinde birçok noktaya 55 TL'den başlayan fiyatlarla uçabilirsiniz. Ramazan sevincini birlikte yaşamak için Konya, Kayseri, Van, Erzurum ve Adana gibi rotalara bu aya özel uçuş fırsatlarını yakalayın.

Seyahat ederken daha fazla ekonomi yapmak için 5 öneri

Seyahat ederken daha fazla ekonomi yapmak için 5 öneri

Yola çıkmak denince aklınıza evden çıkar çıkmaz cüzdanınızı boşaltmaya başlayan bir macera gelebilir. Ancak önceden plan yaparak ve çok gezenlerin önerilerine uyarak daha uygun fiyatlarla daha çok gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Gaudi'nin izinden Barselona

Gaudi'nin izinden Barselona

Geçtiğimiz hafta dünyanın en turistik şehirlerinden biri Barselona’yı görme fırsatım oldu. Daha havaalanından kente girmek zor. Çünkü 1.6 milyon nüfusu olan Barcelona’yı, geçtiğimiz yıl 30 milyondan fazla turist ziyaret etmiş. Artık Barselonalılar bile bu işe isyan etmiş, turiste doymuşlar. Hatta Barselona Belediye Başkanı şehre yeni otel yapımını yasaklamış. Bu kadar çok turist gelince haliyle pasaport kontrolünden geçmeniz zor. Yaklaşık 2 saatten fazla pasaport sırası bekledik ki, biz şehre ilk gelen uçaklardan birinden inmiştik. Öğleden sonra gelenlerin bekleme saatini düşünmek bile istemiyorum. Bu arada eğer AB vatandaşıysanız ya da pasaportu taşıyorsanız, hiç sıra beklemeden direkt turnikelere pasaportunuzu okutup geçebiliyorsunuz.

Endülüs'ün şirin kenti Sevilla

Endülüs'ün şirin kenti Sevilla

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında gelen İspanya’yı baştan başa gezme fırsatım oldu. Beni en çok etkileyen yerler ise Endülüs Emevi Arap izlerini taşıyan şehirlerdi. Bir dönem Müslüman, Yahudi hatta Hristiyanların bir arada yaşadığı bu kentlerde, Emevi Arapları öyle güzel izler bırakmışlar ki şaşırmamak mümkün değil. Eğer Akdeniz, Arap, Yahudi, İspanyol uygarlıklarının harmanladığı bir tur yapmak isterseniz, yolunuz Endülüs İspanyası’na düşmeli. Valencia’dan Sevilla’ya hatta Portekiz sınırlarına kadar uzanan Akdeniz’in hemen yanı başındaki yolculukta sizi etkileyecek çok şey var.

Mayıs'ta denize girilebilecek 5 yer

Mayıs'ta denize girilebilecek 5 yer

Mayıs ayı genelde ne çok sıcak ne de çok soğuk geçer. Bu yüzden gezmek için en elverişli aylardan biridir. Ancak gezerken deniz sezonunu da açmak isteyenler varsa o zaman biraz daha sıcak yerleri seçerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Mayıs ayında tatil yapıp ille de denize de girmek istiyorum diyenler için 5 güzel yer önerisi...

Daha rahat ve stressiz bir seyahat için 6 ipucu

Daha rahat ve stressiz bir seyahat için 6 ipucu

İster ziyaret isterseniz tatil veya iş için olsun hepimiz seyahat ederken stresten uzaklaşmak isteriz. Uçağa yetişme telaşı, trafik, son dakika rötarları ve strese neden olabilecek daha birçok şey olsa da yol boyunca rahat kalmak için yapabilecekleriniz var.

x