Sahte Euro nasıl anlaşılır?

Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro, çoğu ülke parasına oranla daha yüksek değere sahip olduğundan dolayı sahtecilik yapanların da ilk tercihlerinden. Gelişen teknoloji paraların taklit edilememesi için yeni gelişmeler ortaya çıkarsa da sahteciler de benzer teknolojilerle olabildiğince gerçeğe yakın paralar yapmaya çalışıyorlar. Yine de basit yöntemlerle kolay bir şekilde sahte Euroyu anlayabilirsiniz.

Devamını Gör

Elimize sahte para geçerse ne yapmalıyız?

Öncelikle elinize sahte para geçti ve siz bunu fark ederseniz derhal imha etmenizde fayda var. Bir uzmanına gösterin ve para gerçekten sahteyse parçalayıp imha edin. Aksi taktirde sahte parayı bile bile kullanmanın cezası hapse girmektir.

Devamını Gör

Sahte dolar nasıl anlaşılır

Elinize geçen doların sahte olup olmadığını öncelikli olarak en iyi kağıt kalitesinden anlarsınız. Kağıdının kalitesi biraz farklıdır. Şekil ve renklerinde dağınıklıklar bulunabilir.

Devamını Gör

Sahte parayı ayırt etmek için hangi güvenlik işaretlerine dikkat etmeliyiz?

TL banknotlarda gerçeğinin sahtesinden kolaylıkla ayırt edilmesi için 12 adet güvenlik işareti bulunur. Bunlar; Holografik Şerit Folyo, Emniyet Şeridi, Gizli Görüntü, Filigran, Bütünleşik Görüntü, Kabartma Baskı, Görme Engellilere Yönelik Özellik, Mikro Yazılar, Renk Değiştiren Şerit, Boyut Farkı, Renklendirilmiş Banknot Kâğıdı ve Ultraviyole Özelliklerdir.

Devamını Gör