Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

Mevduat hesabından elde edilecek faizi getirisi, hesap tutarı, bankanın uyguladığı faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranı kullanılarak hesaplanır. Hesaplama yapılırken paranın hesapta kaldığı gün sayısı esas alınır. Örneğin 1 aylık vadeli hesaplarda bazı aylarda gün sayısı 30, bazı aylarda ise 31 olabilir ve hesaplama bu gün sayısı üzerinden yapılır.

Devamını Gör

Mevduat kazancı vergilendirilir mi?

Ticari faaliyetlerden elde edilen gelirlerde olduğu gibi yatırım araçlarından elde edilen kazançlar da vergiye tabidir. Hatta kazanç sahiplerinin yatırımlarından elde ettiği gelirler belirli bir tutarın üzerinde ise yıllık beyanname vererek vergilerini ödemesi gerekir.

Devamını Gör

Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

Vadeli mevduat risksiz bir yatırım aracı olduğu için hemen herkes için uygundur. Vade sonunda elde edilecek getiri yatırımın başlangıcında bellidir. Bazı yatırım araçlarının aksine yatırılan anaparadan kayıp yaşama ihtimali bulunmaz. Bu sebeple özellikle kayıp yaşamayı göze alamayacaklar için en uygun yatırım aracıdır. Öte yandan getirisi makul seviyelerdedir. Yüksek getiri beklentisi içinde olanlar ve bunun için yüksek risk alabileceklerin ihtiyacını karşılamayabilir.

Devamını Gör

Yılbaşı ikramiyesinin aylık kazancı 500.000 TL'yi bulacak

Yılbaşı büyük ikramiyesinin biletleri satışa çıktı. Bu yıl 60 milyon TL olan büyük ikramiye kazananı uyurken bile zengin edecek cinsten. Yaptığım hesaplamalara göre 2016 yılında büyük ikramiyeyi kazanan kişinin aylık mevduat getirisi ki %10 ortalama olarak hesaplıyorum, daha fazla veren bankalar da olabilir aylık 500.000 TL’yi bulacak. Yani iki ayda bir 1 milyon TL daha kazanmış oluyorsunuz. Günlüğe çevirdiğimizde kazancınız 17.000 TL yapar. Hatta saatte yaklaşık 750 TL kazanabilirsiniz. Yani akşam yatıp sabah kalktığınızda 8 saatlik uyku sürecinde yaklaşık 6.000 TL kazanmış olabilirsiniz.

Devamını Gör
x