Mevduat kazancı vergilendirilir mi?

Mevduat kazancı vergilendirilir mi?

Ticari faaliyetlerden elde edilen gelirlerde olduğu gibi yatırım araçlarından elde edilen kazançlar da vergiye tabidir. Hatta kazanç sahiplerinin yatırımlarından elde ettiği gelirler belirli bir tutarın üzerinde ise yıllık beyanname vererek vergilerini ödemesi gerekir.

Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

Vadeli mevduat risksiz bir yatırım aracı olduğu için hemen herkes için uygundur. Vade sonunda elde edilecek getiri yatırımın başlangıcında bellidir. Bazı yatırım araçlarının aksine yatırılan anaparadan kayıp yaşama ihtimali bulunmaz. Bu sebeple özellikle kayıp yaşamayı göze alamayacaklar için en uygun yatırım aracıdır. Öte yandan getirisi makul seviyelerdedir. Yüksek getiri beklentisi içinde olanlar ve bunun için yüksek risk alabileceklerin ihtiyacını karşılamayabilir.

Mevduat ve mevduat hesabı ne demektir?

Mevduat ve mevduat hesabı ne demektir?

Mevduat; süreli ya da süresiz, karşılıklı ya da karşılıksız bankaya yatırılan para, döviz ya da kıymetli madenlere verilen isimdir. Mevduat hesapları ise bu fonları bir kişi ya da kurum adına banka nezdinde kayıt altına almak için açılır.

Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

Mevduat hesabından elde edilecek faizi getirisi, hesap tutarı, bankanın uyguladığı faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranı kullanılarak hesaplanır. Hesaplama yapılırken paranın hesapta kaldığı gün sayısı esas alınır. Örneğin 1 aylık vadeli hesaplarda bazı aylarda gün sayısı 30, bazı aylarda ise 31 olabilir ve hesaplama bu gün sayısı üzerinden yapılır.

x