Mevduat faizleri %15'e yükseldi

Mevduat faizleri %15'e yükseldi

Merkez Bankası'nın faiz artışının ardından bankalarda buna paralel mevduat faizlerinde artışa gitti. Bir ay vadeli mevduatlarda faiz oranı pek çok bankada %15 seviyesine yükseldi. 3 aya kadar mevduatlarda ise faiz oranı %17,35'e kadar arttı.

2016'da kredinin EN'leri

2016'da kredinin EN'leri

Bir yılı daha geride bıraktık. Finansal açıdan genel anlamda zor bir yıl geçirdik ancak bazı kolaylıklar da hayatımıza girdi. İhtiyaç kredilerinde vade sınırının 48 aya çıkması, konut kredisinde faiz oranlarının 120 ayda %0,88’e kadar gerilemesi gibi tüketiciye kolaylık sağlayan gelişmeler oldu. Dilerseniz 2016 yılında Enuygun.com kullanıcılarının alışkanlıklarına birlikte göz atalım.

2016'da en çok kazandıran yatırım araçları

2016'da en çok kazandıran yatırım araçları

Bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2016 yılı ekonomik ve siyasal gelişmelerle adından çok söz ettiren bir yıl oldu. Özellikle yılın son çeyreğinde dolar ve döviz kurlarında belirgin bir yükselme gözlendi. Sizce 2016’da parasını en çok hangi yatırım aracına yatıran kazandı dersiniz? Gelin birlikte bakalım...

Yılbaşı ikramiyesinin aylık kazancı 500.000 TL'yi bulacak

Yılbaşı ikramiyesinin aylık kazancı 500.000 TL'yi bulacak

Yılbaşı büyük ikramiyesinin biletleri satışa çıktı. Bu yıl 60 milyon TL olan büyük ikramiye kazananı uyurken bile zengin edecek cinsten. Yaptığım hesaplamalara göre 2016 yılında büyük ikramiyeyi kazanan kişinin aylık mevduat getirisi ki %10 ortalama olarak hesaplıyorum, daha fazla veren bankalar da olabilir aylık 500.000 TL’yi bulacak. Yani iki ayda bir 1 milyon TL daha kazanmış oluyorsunuz. Günlüğe çevirdiğimizde kazancınız 17.000 TL yapar. Hatta saatte yaklaşık 750 TL kazanabilirsiniz. Yani akşam yatıp sabah kalktığınızda 8 saatlik uyku sürecinde yaklaşık 6.000 TL kazanmış olabilirsiniz.

Mevduat kazancı vergilendirilir mi?

Mevduat kazancı vergilendirilir mi?

Ticari faaliyetlerden elde edilen gelirlerde olduğu gibi yatırım araçlarından elde edilen kazançlar da vergiye tabidir. Hatta kazanç sahiplerinin yatırımlarından elde ettiği gelirler belirli bir tutarın üzerinde ise yıllık beyanname vererek vergilerini ödemesi gerekir.

Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

Vadeli mevduat kimler için uygun bir yatırım aracıdır?

Vadeli mevduat risksiz bir yatırım aracı olduğu için hemen herkes için uygundur. Vade sonunda elde edilecek getiri yatırımın başlangıcında bellidir. Bazı yatırım araçlarının aksine yatırılan anaparadan kayıp yaşama ihtimali bulunmaz. Bu sebeple özellikle kayıp yaşamayı göze alamayacaklar için en uygun yatırım aracıdır. Öte yandan getirisi makul seviyelerdedir. Yüksek getiri beklentisi içinde olanlar ve bunun için yüksek risk alabileceklerin ihtiyacını karşılamayabilir.

Mevduat ve mevduat hesabı ne demektir?

Mevduat ve mevduat hesabı ne demektir?

Mevduat; süreli ya da süresiz, karşılıklı ya da karşılıksız bankaya yatırılan para, döviz ya da kıymetli madenlere verilen isimdir. Mevduat hesapları ise bu fonları bir kişi ya da kurum adına banka nezdinde kayıt altına almak için açılır.

Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

Mevduat faizi nasıl hesaplanır?

Mevduat hesabından elde edilecek faizi getirisi, hesap tutarı, bankanın uyguladığı faiz oranı, vade süresi ve stopaj oranı kullanılarak hesaplanır. Hesaplama yapılırken paranın hesapta kaldığı gün sayısı esas alınır. Örneğin 1 aylık vadeli hesaplarda bazı aylarda gün sayısı 30, bazı aylarda ise 31 olabilir ve hesaplama bu gün sayısı üzerinden yapılır.

x