E-devletten kredi durumunu sorgula

E-devletten kredi durumunu sorgula

Finansal karnenizi artık e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bankalara olan borçlarınızı, tüm bireysel ve ticari kredi bilgilerinizi varsa ödenmemiş borçlarınızı e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulama hizmeti başladı.

Yeni yılda kredi notunuzu yükseltebilmek için 5 adım

Yeni yılda kredi notunuzu yükseltebilmek için 5 adım

Kredi notu artık hayatımızın her alanında etkili olmaya başladı. Cep telefonu satın alırken, ev kiralarken ya da pahalı bir ürün almaya çalışırken bile sizin kredi notunuza bakıyorlar. Siz de gündelik yaşamınızı dahi etkileyecek kredi notunuzu düşürmek istemiyorsanız dikkatli olun. 2018'e girdiğimiz ilk günlerde kredi notunuzu yükseltecek finansal kararlar almak istiyorsanız vereceğimiz bu 5 öneriye dikkat edin.

Borcunu ödeyen kara listeden çıkacak

Borcunu ödeyen kara listeden çıkacak

Kredi borçlarını zamanında ödeyemeyenler için Sicil Affı geliyor. Altı ay içinde borçlarının tamamını ödeyenler ya da yapılandırma yapanlar bu aftan yararlanabilecek. Kredi ve borç alacaklarını düzenleyen Torba Yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'ne bildirilen kişilerin, borçlarını altı ay içinde tamamını ödemeleri ya da yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarındaki olumsuz kayıtları dikkate alınmayacak.

Kredi notunu yükseltmenin 8 yolu

Kredi notunu yükseltmenin 8 yolu

İhtiyaç ve konut kredisi kullanmak isteyen pek çok kişi kredi notunun düşük olması sebebiyle kredi kullanamıyor. Enuygun.com’a da konuyla ilgili çok yorum ve soru geliyor. Bazen farkında olmadan yaptığımız ufak tefek gecikmeler ya da dikkatsizlikler, kredi notumuzu olumsuz etkileyebiliyor. Herhangi bir sebeple nakde ihtiyacımız olduğunda, kredi talebiniz, notunuzun düşüklüğü sebebiyle onaylanmayabilir. ‘Yarın öbür gün krediye ihtiyacım olabilir’ diyerek dikkatli hareket ederek, kredi notunuzu da yüksek tutabilirsiniz. İşte kredi notunuzu yükseltmenin 8 yolu…

Kredi notu nasıl belirlenir?

Kredi notu nasıl belirlenir?

Kredi kullanan ya da yakın zamanda kredi kullanmak isteyen biriyseniz iyi bir kredi skoruna sahip olmak önemli. Çünkü bu sayede bazı bankalardan daha iyi faiz oranıyla kredi kullanabilir, bankalar için potansiyel iyi bir kredi müşterisi olmanın hazzını yaşayabilirsiniz. Kredi skorunuzu öğrenmenin en iyi yolu yarı resmi bir kuruluş olan ve tüm bankaların buradaki notları baz aldığı Kredi Kayıt Bürosu’na üyelik yaparak notunuzu kontrol etmek. Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının üye olduğu ve buradan kredi isteyen kişinin notuna göre kredi verip vermemeye karar verdiği bir referans sistemidir. Peki kredi notu neye göre hazırlanır?

Kredi notum sıfır ne yapmalıyım?

Kredi notum sıfır ne yapmalıyım?

Kredi notu bankaların kredi ve kredi ürünlerini müşteriye kullandırıp kullandırmamak için belirledikleri kriterlerden birisidir. Kişinin yaptığı düzenli veya düzensiz kredi geri ödemeleri, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyip ödemediği kredi notunun belirlenmesinde önemli rol oynar.

Her iki kişiden birinin kredi notu “iyi”

Her iki kişiden birinin kredi notu “iyi”

Kredi Kayıt Bürosu, güncel ve geçmiş kredi hareketlerini baz alarak her bireysel müşteriye bir kredi notu hesaplıyor. Bu kredi notu da kişinin ödeme yükümlülüklerini yerine getirme ihtimali hakkında bankalara fikir veriyor.

Kredi skorunuzu artırmanın 7 basit yolu

Kredi skorunuzu artırmanın 7 basit yolu

Yüksek kredi notu, bankalardan kolay kredi almanızı sağlar. Üstelik yakın bir zaman sonra daha ucuza kredi alma imkânı da sunmaya başlayacak. Bazı bankalar bu uygulamayı şimdiden pazarlamaya başladı bile! Siz de aşağıdaki adımları izleyerek kredi skorunuzu yükseltme çalışmalarına şimdiden başlayabilirsiniz.

Her on kişiden birinin kredi notu hesaplanamıyor

Her on kişiden birinin kredi notu hesaplanamıyor

Bankadan kredi istediğinizde kredi notunuz sizin için en önemli referans niteliğinde! Bankaların kredi verip vermeme kararını oldukça değiştirebiliyor. Ancak herhangi bir kredi geçmişiniz yoksa kredi notunuz hesaplanamıyor.

Kredi notu hakkında merak ettikleriniz

Kredi notu hakkında merak ettikleriniz

Bankalar kredi başvurusunda bulunan her kişiyi öncelikle sayısal bir puanlamaya tabi tutuyor. “Kredi notu” olarak verilen bu puan, düşük çıkarsa kredi başvurusu reddediliyor, yüksek çıkarsa onaylanıyor. Bankaların asıl amacı ise her gün yapılan yüzlerce kredi başvurusunu belirli bir sistematikte ele almak! Kredi notu uygulaması, pratik bir yöntemle başvuru sahibinin bankanın öngördüğü minimum kredibilite seviyesinde olup olmadığı hakkında sayılarla fikir veriyor.

x