Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey

Kredi kullanmak için bilmeniz gereken 7 şey

Nakde ihtiyacınız olduğunda, ev, otomobil gibi pahalı şeyler almak istediğinizde kredi kullanmak büyük kolaylık sağlıyor. Kredi kullanarak hayal bile edemeyeceğiniz evi ya da otomobili satın alabilirsiniz ya da hayallerinizi süsleyen bir düğün yapabilirsiniz. Ancak herkes kredi kullanamıyor. Bankaların kredi kullandırırken dikkat ettikleri ayrıntılar var. Bu yüzden günün birinde ben de kredi kullanabilirim derseniz ya da kredi kullanmayı düşünürseniz aşağıda vereceğim ayrıntılara önem verin. Nedir bunlar?..

Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

Kredi sözleşmelerindeki yasal haklarınızı biliyor musunuz?

Kredi kullanırken hepimiz sayfalar dolusu sözleşmeyi okumakta genelde zorlanırız, okusak bile önemli yerlerini gözden kaçırırız. Peki bu sözleşmenin kredi kullananlar açısından önemi nedir? Önceki gün yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği'ne göre artık kredi için hesap işletim ücreti ödemek ya da sigorta yaptırmak gibi bir zorunluluk yok. Yine isteyen 14 gün içinde hiçbir ceza ödemeden kredi kullanmaktan vazgeçebilecek. Bankalar kredi kullanmadan önce sizi faiz, masraf ve toplam ödeme bilgilerini içeren bir ön sözleşmeyle de uyarmak zorunda. Hatta bankalar artık böyle bir ön sözleşmeyi yazılı olarak alıyor. Aslında son dönemlerde bankalar bu yönetmeliğe uygun olarak sözleşmelerini ve prosedürlerini güncelledi. Örneğin dosya masrafı tahsis ücreti oldu. Sigorta yaptırmak zorunlu olmasa da bankalar bu konuda ısrarcı olabiliyor. Peki tüketici olarak yasal düzenlemenin ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Kredi faiz oranları düşecek mi?

Kredi faiz oranları düşecek mi?

Bir seçimi daha geride bıraktık. Seçimden güçlü bir tek parti iktidarı çıktı. Seçim ertesi piyasalarda olumlu tepkiler gözlemlendi. Borsa yükseldi, dolar düştü, altın düştü ve yine gösterge tahvil faizinde düşüş oldu. Peki bu hareketlenme, kredi faizlerini nasıl etkiler? Faiz oranlarında düşüş olur mu? Dün bir çok ziyaretçimiz bu sorunun cevabını aradı. Sizler için Türkiye’nin önde gelen 5 bankanın yetkilileriyle görüştük ve bakın hangi yanıtı aldık:

Tüketici kredileriyle ilgili yeni düzenlemeler

Tüketici kredileriyle ilgili yeni düzenlemeler

Resmi Gazete’de yayımlanan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre kredi tüketiciler, 14 gün içinde gerekçe göstermeden, cezai şart da ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek. Yine borcunu erken ödeyene indirim yapılacak, sigorta yapma zorunluluğu olmayacak ve kredi hesabından ücret alınmayacak.

İhtiyaç Kredisi Mi Çekmeli, Yoksa Nakit Avans Mı?

İhtiyaç Kredisi Mi Çekmeli, Yoksa Nakit Avans Mı?

Shakespeare’in ünlü “olmak ya da olmamak” cümlesini ihtiyaç dönemlerimize uyarlarsak “ihtiyaç kredisi çekmek ya da nakit avans kullanmak, işte bütün mesele bu” diyebiliriz. Paraya ihtiyaç duyan herkes bu ikilemi bir kez olsun yaşıyor.

Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli kredi arasındaki farklar nelerdir?

Kısa vadeli kredi ile uzun vadeli kredi arasındaki farklar nelerdir?

Uzun zamandır almak istediğiniz bir araba için ya da sadece borçlarınızdan kurtulmak ve güzel bir tatile gitmek için kredi çekmeye karar verdiniz. İlk olarak karşılaştırma sitelerinden kredi fiyatlarını araştırdınız ve sizin için uygun krediler arasından bir kredi çekmek üzeresiniz. Peki geri ödemeyi kısa vadeli olarak mı yoksa uzun vadeli olarak mı yapmalısınız aralarındaki farklar nedir?

Kredi kartı borçlarından kurtulmak için kredi çekilir mi?

Kredi kartı borçlarından kurtulmak için kredi çekilir mi?

Kredi kartları ile arası çok iyi olmayan arkadaşım borçlarından kurtulmak amacıyla bankadan kredi çekmeye karar verdi. Kredi kartları ile arası iyi değil derken yanlış anlaşılmasın aslında başlangıçta çok iyi olmasına rağmen kredi kartını yanlış kullandığından dolayı bu sonuçla karşılaştı. Arkadaşıma da dediğim gibi bir çözüm yolu olarak kredi çekmesinde hiçbir sakınca görmüyorum.

En avantajlı faiz oranı hangi bankada?

En avantajlı faiz oranı hangi bankada?

Banka sayısına bakıp, bankaların sürekli olarak en düşük faiz oranını verip müşteri çekmek için yarıştığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bankalar hem yaptıkları yıllık planlama gereği hem de mali şartlardan dolayı bazen de sadece markayı tutmak istedikleri yer açısından farklı faiz oranları sunabilir.

Kredi masraflarını geri alabilir miyiz?

Kredi masraflarını geri alabilir miyiz?

Kredi masraflarınızı hukuki prosedürleri yerine getirdiğiniz taktirde almanız mümkün olabilir. 1.273 TL ve altındaki kesintiler için iade talebinize önce bağlı bulunduğunuz ilçe tüketici hakem heyetine yapmanız gerekir. Zaten genel olarak onların elinde bu tür kesintiler için dilekçe örneği bulunur. Nüfus cüzdanı fotokopiniz, dilekçeniz, kredi sözleşmeniz ve kredi masrafınızın dekontuyla birlikte müracaat edebilirsiniz.

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli!

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli!

Düşen kredi faizleri ile krediye olan talep hızla artıyor. Kredilerde karşılaştırma hizmeti veren Enuygun.com’un Merkez Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği verileri ile derlenmiş analizine göre tüketicilerin bankalara borcu Temmuz başı itibariyle 224 milyar TL’ye yaklaştı. Her ay yaklaşık 14 milyon kişi bankaya kredi taksiti öderken 750 bin kişi de ihtiyaç kredileri başta olmak üzere yeni kredi çekiyor.

x