Büyükşehirlerin ortalama ev fiyatları

Büyükşehirlerin ortalama ev fiyatları

Büyükşehirlerde yaşamak bazı yönlerden zor, hatta bazen çekilmez bile bulabiliyoruz. Ancak barındırdığı imkanlar diğer şehirlere göre öyle fazla ki, ister istemez bu şehirler milyonlar tarafından tercih ediliyor. İşte Türkiye’nin büyük şehirlerinden ortalama ev fiyatları...

Konut fiyatları geriliyor mu?

Konut fiyatları geriliyor mu?

Bu soruya bölgesine şehrine göre farklı yanıtlar verebiliriz. Ancak karşılaştırmamızı enflasyon ya da dövize göre yaparsak ‘Evet’ yanıtı vermemiz güç. Peki ev fiyatları geriliyor mu? Artış hızı ne yönde? Bu hafta dilerseniz bu sorulara yanıt arayalım.

Emlak fiyatları neden artıyor?

Emlak fiyatları neden artıyor?

Türkiye'de özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi büyük şehirlerde ev fiyatlarında ciddi bir artış var. Haliyle bu artış kira fiyatlarını da yükseltiyor. Ev sahibi olmak isteyenler fiyatların yüksekliğinden dert yanarken konut sahipleri de '"doğru yatırım yaptım" diyerek seviniyor. Peki ev fiyatları neden bu kadar artıyor? Merkez Bankası da bu soruyu sordu ve yaptığı araştırmaya göre ev fiyatlarındaki artışın en önemli sebebinin kaliteden kaynaklandığını açıkladı.

Ev fiyatları artışında dünya zirvesindeyiz!

Ev fiyatları artışında dünya zirvesindeyiz!

Ev satın almayı planlayanların en büyük derdi ev fiyatlarının sürekli artması. Öyle ki yükselen faiz oranları bile bu artışın gerisinde kaldı. Ev fiyatlarındaki bu hızlı artış nedeniyle dünya listesine bile girdik. Dünyanın ünlü 156 şehrinin emlak fiyatlarını araştıran İngiliz şirketinin araştırmasına göre dünyada en hızlı konut fiyat artışının yaşandığı 3. şehir İstanbul. İstanbul %25'lik fiyat artışıyla listede 3. sırada yer alırken, %16'lık fiyat artışıyla İzmir 6. sırada, %12,4 fiyat artışıyla başkent Ankara ise 13. sırada yer aldı.

Ev fiyatları artar mı, düşer mi?

Ev fiyatları artar mı, düşer mi?

İster oturmak için isterseniz de yatırım için olsun pek çok kişi şu sıralar bu soruyu soruyor: Ev fiyatları artar mı, düşer mi? Kredi faizleri ne olur? Kredi faizleri değişkendir, artar da düşer de. Zaten faiz oranları düştüğünde kredinizi yapılandırma hakkınız var. Peki ya ev fiyatları? Şu sıralar ev fiyatlarının düşmesinden söz etmek zor. Hem istatistikler bunu söylüyor hem de yapılan araştırmalar. Örneğin bu hafta açıklanan önemli bir banka ve gayrimenkul şirketinin istatistiğine göre, ev fiyatları bir önceki aya göre yaklaşık %3'e yakın oranda arttı. Üstelik 30 büyükşehrin tamamında. Ev fiyatları yine geçen yılın aynı dönemine göre %15'i bulan bir artış gösterdi. İstatistikler Ekim ayı için yapıldı. Kasım ve Aralık aylarını da eklersek son yıllarda olduğu gibi özellikle büyükşehirde ev fiyatlarında %20 oranında bir artış beklentisi var. Ev zaten ederde pahalı bir şey. Yani %20'lik artış, örneğin 160.000 TL'lik bir evin fiyatını, 200.000 TL'ye yaklaştırıyor. Yine bir bankanın yaptırdığı gayrimenkul beklenti anketine göre de, ev fiyatlarının yükseleceğini düşünenlerin oranı %82'ye yükseldi. Yani insanların geneli, önümüzdeki aylarda ve 2016 yılında ev fiyatlarının yükseleceğini düşünüyor. Peki, ev fiyatlarını yükselten etkenler neler?

Konut fiyatları da satışları da arttı

Konut fiyatları da satışları da arttı

2015 yılı konut hem konut fiyatlarındaki hem de satışlarındaki artışla dikkat çekiyor. Konut fiyatları özellikle İstanbul, Adana, Ankara, İzmir gibi büyük kentlerde ciddi oranlarda arttı. Bu şehirlerde TÜİK verilerine göre yıllık fiyat artışı %20’leri geçti. Fiyatlar artarken konut satışları ne durumda? Konut satışları da aslında fiyatlara inat, ciddi bir artış gösteriyor. TÜİK rakamlarına göre 2014’te 1 milyon 165 bin konut satıldı. 2015 yılının ilk çeyreğinde yani ilk 3 ayında ise 300 bin konut satışı gerçekleşti. Hatta Mart ayında geçen yıl Mart ayına göre konut satışlarında %84’lük bir artış var. Peki fiyatlar yükselirken konut satışları niye artıyor?

İstanbullu konut alırken nelere dikkat ediyor

İstanbullu konut alırken nelere dikkat ediyor

Eskiden “Ev alma, komşu al” denilirdi. Şimdilerde ise özellikle de büyük şehirlerde alınacak evde aranılan ilk özellik ulaşım kolaylığı oldu. Öyle ki depreme dayanıklılık hatta uygun fiyat bile öncelikler sıralamasında ulaşım kolaylığından sonra geliyor. Trafik yoğunluğu ile meşhur İstanbul’da da durum farklı değil. GYODER’in İstanbul’da yaptığı anket sonuçları bu gerçeği doğruluyor.

Ev almayı en çok 40'lı yaşlarda istiyoruz

Ev almayı en çok 40'lı yaşlarda istiyoruz

Ev almayı hangi yaşlarda düşünürüz. Bu sorunun yanıtını hep evlenip çoluk çocuğa karışan herkes diye yanıtlardım. Oysa ki Merkez Bankası’nın araştırması gösterdi ki Türk halkı en çok 40-44 yaş aralığında konut talebinde bulunuyormuş.

Büyükşehir olan illerde konut satışı patladı

Büyükşehir olan illerde konut satışı patladı

Büyükşehir statüsü kazanan 14 ilde konut satışlarında patlama yaşandı. Bu illerde hem konut satışlarında hem de kiralık fiyatlarında artış yaşandığı gözlendi.

1+1 daire arzı azalıyor

1+1 daire arzı azalıyor

Reidin Yapı Stoku Analizi raporuna göre, Türkiye’de inşaat halindeki 1+1 dairelerin sayısı azalırken, 2+1 ve 3+1 daire tipleri arzında ise artış yaşanıyor. 1+1 konutların yüzde 93’ü İstanbul’da, yüzde 4’ü Ankara’da, yüzde 3 ise İzmir’de bulunuyor. 2013 yılı sonuna kadar tamamlanacak olan inşaat halindeki projeleri baz alan rapora göre ayrıca, Türkiye’de konut arzının en çok olduğu il İstanbul! Özellikle imar açısından sürekli problemlerle gündeme gelen Esenyurt ise Türkiye’de hâlihazırda en çok konut inşaat projesinin yer aldığı ilçe olarak kar şımıza çıkıyor. Esenyurt’un ardından konut arzında ikinci sırada ise Ankara Yenimahalle yer alıyor.

x