Ev satışında brüte değil net metrekareye bakılacak

Ev satın alanların en büyük sorunlarından biri olan net ve brüt metrekare devri bitiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal bir düzenleme yapacaklarını belirterek projede, satışa ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılacağını açıkladı.

Devamını Gör

Konutta İzmir, İstanbul'u solladı

Son yıllarda konutta hızlı fiyat artışıyla dikkat çeken İstanbul’un tahtı sallandı. İzmir, Bilecik, Bursa gibi şehirlerde konut fiyatları, İstanbul’u solladı. Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Araştırması’na göre İzmir, ev fiyatlarında yıllık %20 artışla Türkiye’nin konut fiyatları en çok artan ili oldu.

Devamını Gör

6 yılda 6 milyon konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası verilerine göre son 6 yılda Türkiye’de yaklaşık 6 milyon konut satıldı. Geçen yıl ise satılan 1 milyon 409 bin 314 konut ile son 6 yılın rekoru kırıldı. Peki bu süre zarfında konut fiyatları ne kadar artış sergiledi?

Devamını Gör

Gayrimenkul 5 yılda yüzde 200 kazandırdı

Ne borsa ne de döviz en çok gayrimenkule yatırım yapan kazandı. İstanbul’da belli semtlerde ev fiyatları 5 yılda yüzde 150-200 getiri sağladı. Son yıllarda ev fiyatlarının sürekli yükseldiğine şahit oluyoruz. Öyle ki bu yükselme altının, borsanın yükselmesine de benzemiyor ev fiyatları alıp başını gidiyor. Hal böyle olunca da konuta yatırım yapan kazanıyor.

Devamını Gör