6 yılda 6 milyon konut satıldı

6 yılda 6 milyon konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası verilerine göre son 6 yılda Türkiye’de yaklaşık 6 milyon konut satıldı. Geçen yıl ise satılan 1 milyon 409 bin 314 konut ile son 6 yılın rekoru kırıldı. Peki bu süre zarfında konut fiyatları ne kadar artış sergiledi?

İstanbul'da konut fiyatları ne durumda?

İstanbul'da konut fiyatları ne durumda?

Yıllardır özellikle de İstanbul'da hızla yükselen konut fiyatlarına tanık olduk. İstanbul'da konut fiyatlarının yıllık artış ortalaması, geride bıraktığımız 2017 yılını saymazsak %20 dolaylarında seyretti. Şimdilerde ise özellikle bazı semtlerde bir yıldır artış yok hatta bazı bölgelerde gerileme bile olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul'da ev almayı düşünüyorsanız bu yazımıza mutlaka göz gezdirin.

Konutta İzmir, İstanbul'u solladı

Konutta İzmir, İstanbul'u solladı

Son yıllarda konutta hızlı fiyat artışıyla dikkat çeken İstanbul’un tahtı sallandı. İzmir, Bilecik, Bursa gibi şehirlerde konut fiyatları, İstanbul’u solladı. Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi Araştırması’na göre İzmir, ev fiyatlarında yıllık %20 artışla Türkiye’nin konut fiyatları en çok artan ili oldu.

Evlerin hem fiyatları hem de satışları düşüyor

Evlerin hem fiyatları hem de satışları düşüyor

Konut fiyatlarında geçtiğimiz yıllara nazaran artış değil aksine bir miktar düşüş olduğundan söz etmiştik. Fiyatlardaki bu düşüş satışlarda da kendini gösterdi ve Türkiye genelinde konut satışları Ekim 2017’de bir önceki yılın aynı ayına göre %5,7 oranında azaldı. İpotekli yani kredili satışlarda ise düşüş daha fazla.

Son 3 yılda en çok konut kazandırdı

Son 3 yılda en çok konut kazandırdı

Son 3 yılın yatırım araçlarının getirisini hesapladığımda en çok parayı konuta yatırım yapanların kazandığını gördüm. Özellikle büyük şehirlerde ev fiyatlarının hızlı artışına tanık oluyoruz. 3 yıl önce 100.00 TL’ye satılan evlerin fiyatı, konut fiyat artış endeksine göre (yıllık artış %20) 160.000 TL’ye çıktı. Bir de bunun yıllık %5 kira gelirini eklersek 3 yılda %15’lik ek gelir gelirle beraber kazanç %75’e çıkıyor. Bu da 100.000 TL’ye satın aldığınız bir evin 175.000 TL’ye çıkması anlamına geliyor.

Konutta metrekare fiyatları arttı

Konutta metrekare fiyatları arttı

Merkez Bankası’nın verilerine göre Türkiye’de konut fiyatları endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,49 oranında arttı. Metrekare başına birim fiyatları ise 2012 yılı Haziran ayında 1108 TL iken, 2013 Haziran ayında 1239 TL olarak gerçekleşti.

Konut fiyatları arttı

Konut fiyatları arttı

Ev satın alacakları üzecek, satanları ise sevindirecek bir haber. Türkiye genelinde konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %9,03 oranında yükseldi. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği’nin hazırladığı rapora göre ikinci el emlak fiyatlarında geçen aya göre %1,31, geçen yıla göre de yüzde 15,78 oranında artış oldu.

Konut fiyatları artıyor

Konut fiyatları artıyor

Yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,02 geçen yıla göre ise yüzde 8,56 arttı. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) ve REIDIN.com’un yeni konutlara yönelik hazırladığı fiyat endeksi raporu yayımlandı. Buna göre konut fiyatlarında özelikle Asya yakasında artış var.

Ev satışında brüte değil net metrekareye bakılacak

Ev satışında brüte değil net metrekareye bakılacak

Ev satın alanların en büyük sorunlarından biri olan net ve brüt metrekare devri bitiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal bir düzenleme yapacaklarını belirterek projede, satışa ve tapuda evin net metrekaresinin kullanılacağını açıkladı.

Konutta KDV artışı arsa sahibini vuracak

Konutta KDV artışı arsa sahibini vuracak

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren konutta KDV değişikliğinin ev satın alacaklardan çok, arsa sahiplerini etkileyeceğini söyleyen Enuygun.com Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “İnşaat firmaları, ev fiyatlarının artacağı gerekçesi ile arsa sahiplerinin payını düşürmek isteyecekler. Yeni yasa, en çok arsa rantçılarını etkileyecek” dedi.

x