Roma nasıl bir şehirdir?

Roma nasıl bir şehirdir?

Dünya’nın en eski şehirlerinden biri olan Roma, aynı zamanda Avrupa kültürünün baş merkezlerinden biridir. Özellikle Papa’nın ikamet ettiği bağımsız bir devlet olan Vatikan’ın da şehrin içerisinde yer alması dikkat çekicidir.

Roma’da hava durumu

Roma’da hava durumu

Roma’da tipik bir Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları kuru ve sıcak, kışları ise yağışlıdır. Haziran ve Eylül ayları arasında hava sıcaklığı 25-30 derecelere kadar çıkarken, Kasım-Şubat arasındaki kış aylarında ise hava sıcaklığı gündüz genellikle 13-17 derece arasında seyreder.

Roma’da karnaval ve şenlikler

Roma’da karnaval ve şenlikler

Yeni yılın Noel Babasına benzer İtalyanların da La Befana isimli bir kahramanı var. Efsaneye göre uzun burunlu ve kambur bir yaşlı cadı olan La Befana, bütün yılı iyi çocuklar için oyuncak ve hediye hazırlamakla geçiriyor. Hazırladığı bu hediyeleri ise her Ocak ayının 6.günü süpürgesi ile uçarak çocuklara getiriyor. Aslında La Befana’nın Noel Baba’dan farkı sadece yeni yılın 6. gününde gelmesi değil! İnanışa göre yaşlı cadı, kötü çocuklar için hain planlar da yapıyor.

Roma’da ulaşım

Roma’da ulaşım

Roma, “Fiumicino (Leonardo da Vinci)” ve “Ciampino” isimli iki havaalanına sahiptir.Leonardo da Vinci Havaalanı, Roma’nın birincil havaalanıdır. Alandan Roma şehir merkezine ekspres tren ile sabah saat 06.30 ile akşam 11.30 arasında rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ekspres tren, havaalanı ve Roma’nın ana tren istasyonu olan “Stazione Termini” arasında hareket eder ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Venedik’te ulaşım

Venedik’te ulaşım

Marco Polo havalimanı ile Venedik şehir merkezi arası 12 km’dir. Havalimanından şehre ulaşım için taksi, otobüs, tren ya da feribot kullanılabilir. Otobüs ya da feribot en çok tercih edilen ulaşım aracıdır.

Venedik’te hava durumu aylara göre nasıl olur?

Venedik’te hava durumu aylara göre nasıl olur?

Venedik’te kış aylarında hava sıcaklığı günün saatlerine göre genellikle 1 ile 7 derece arasında; sonbaharda ve ilkbaharda ise 8 ile 18 derece arasında değişir. Yaz aylarındaki sıcaklık ise 18 ile 30 derece arasındadır.

Venedik’te karnaval ve şenlik tarihleri

Venedik’te karnaval ve şenlik tarihleri

İtalya'nın turizm merkezlerinden biri olan Venedik'te başta şehrin simgesi haline gelen Venedik Karnavalı'nın ve diğer karnaval ve şenliklerin tarihleri

Venedik’te gezilecek yerler

Venedik’te gezilecek yerler

İtalya'nın gözde turizm şehri Venedik'te San Marco Meydanı, Dükler Sarayı ve diğer gezilmesi, görülmesi gereken yerler.

Venedik nasıl bir şehirdir?

Venedik nasıl bir şehirdir?

Venedik deyince akla ilk önce tacirler, tarih ve kanallar gelir. Eskiden ticarete yön veren şehirlerden biri olan Venedik, 600 yıldır değişmeyen mimarisi, dar sokakları, tarihi binaları ve su kanalları üzerinden yapılan ulaşımı ile İtalya’nın en romantik ve ünlü şehirlerinden biridir. Ayrıca, Venedik Lagünü UNESCO tarafından belirlenen dünya mirasları listesinde yer alır.

Bayram'da Roma keyfi

Bayram'da Roma keyfi

Bu hafta sizleri Sonbahar’da gidip oldukça keyif alarak döneceğiniz Roma seyahatiyle baş başa bırakıyoruz. İtalya ve ve başkent Roma’da tarihle sanatın iç içe olduğu her dakikası keyifli geçecek seyahat sizleri bekliyor.

x